Archeologové odkryli v Pompejích výjimečně zachovalé ostatky bývalého otroka

26.08.2021 - Stanislav Mihulka

V hrobce Marka Veneria Secundia, osvobozeného otroka z Pompejí, čekala na archeology řada překvapení...

<p>Ostatky Marka Veneria Secundia, bývalého otroka z Pompejí.</p>

Ostatky Marka Veneria Secundia, bývalého otroka z Pompejí.


Reklama

V Pompejích není o nálezy ostatků nešťastných obyvatel, kteří zemřeli krutou smrtí při devastující starověké erupci Vesuvu, nouze. Tentokrát ale archeologové odkryli ostatky muže, který zemřel ještě před erupcí. Nalezený muž spočíval v hrobce, kterou Vesuv pohřbil se zbytkem města. Vědce na první pohled zaujalo, v jak dobrém stavu tělo mrtvého je. Navzdory stáří téměř dvou tisíc let jsou na jeho lebce patrné vlasy a zachovaly se i některé tkáně.

Kulturní starověké Pompeje

Podle nápisů v hrobce šlo o šedesátníka, který se jmenoval Markus Venerius Secundio. Dříve nalezené písemné doklady jeho současníka bankéře Caecilia Iucunda vypráví o pozoruhodném osudu tohoto muže – žil jako otrok, později byl ale osvobozen, aby se stal umělcem – impresáriem. Soudě podle poměrně honosné hrobky se mu zřejmě nevedlo špatně. Rovněž se stal členem kněžského řádu Augustales, který sloužil imperiálnímu kultu Augusta a Ceasara. 

Jak uvádějí nápisy na hrobce, Secundio se podílel na představeních „Ludi graeci“ v řeckém jazyce. Jde vlastně o první přímý důkaz, že se v italských městech římské říše konala představení v řečtině. Podle Gabriela Zuchtriegela, ředitele Archeologického parku v Pompejích, to svědčí o živém a otevřeném kulturním prostředí starověkých Pompejí.

TIP: Nevyhnutelná smrt: Pyroklastické proudy zabíjely obyvatele Pompejí 17 minut

Společně s mumifikovaným tělem Secundia se v hrobce nalezla řada cenných předmětů. Byla mezi nimi i urna z modrého skla, která podle všeho obsahovala popel Secundiovy manželky. Celý nález nicméně doprovází řada záhad. Není například jasné, proč Secundio nebyl pohřben kremací, což jinak byla v Pompejích té doby nejběžnější metoda pohřbu. Rovněž není jasné, proč je Secundiovo tělo částečně mumifikované. Podle archeologů může jít o náhodu a mumifikace může být výsledkem přirozených procesů v hermeticky uzavřené hrobce, je ale možné, že jeho tělo bylo mumifikováno záměrně.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907