Archeologové objevili nejstarší známé městské osídlení v Amazonii

V Ekvádoru se poblíž řeky Upano ukrývají pozůstatky nejstaršího, a také největšího známého osídlení v Amazonii.

16.01.2024 - Stanislav MihulkaNení to tak dávno, co jsme považovali Amazonii za panenský prales, kde v minulosti pohybovalo jen pár kmenů lovců a sběračů. V posledních letech se ale stále více ukazuje, že Amazonie byla před příchodem Evropanů vlastně hustě osídlenou krajinou s početným obyvatelstvem.

Velmi užitečná je v tomto směru laserová technologie LiDAR, která archeologům pomáhá číst krajinu pod bujným pralesem a odhalovat v nich pozůstatky pradávných sídel a komunikací. Právě díky průzkumu pomocí LiDARu vědci nedávno zaznamenali významný úspěch, když narazili na stopy osídlení v údolí řeky Upano v Ekvádoru.

Rekordní objev v Amazonii

Stéphen Rostain z francouzské výzkumné agentury CNRS a jeho kolegové popisují nově objevená místa jako doposud nejstarší, a zároveň nejrozsáhlejší příklad městské výstavby, jaký byl v Amazonii nalezen. Jejich výsledky v těchto dnech zveřejnil vědecký časopis Science.

LiDARový snímek s pozůstatky osídlení v údolí řeky Upano. (foto: Wikimedia Commons, Stéphen Rostain, CC BY-SA 4.0)

Jde o celou novou civilizaci, která se v údolí řeky Upano objevila asi před 2 500 lety. Rozkvět civilizace prožívala od svého vzniku kolem roku 500 před naším letopočtem zhruba do roku 600 našeho letopočtu. V té době vznikla objevená sídla, propojená sítí cest. Objevené stavby pokrývají plochu asi 300 kilometrů čtverečních.

TIP: V amazonské džungli se může ukrývat přes 10 tisíc dávných sídel

Archeologové objevili nejméně 15 sídel různé velikosti. Kromě jiného identifikovali asi šest tisíc čtyřúhelníkových platforem, velkých 20 × 10 metrů. Podle badatelů zřejmě sloužily k bydlení, ale některé mohly mít i ceremoniální nebo jiné využití. Tato dávná sídla obklopovala zemědělská krajina, kde lidé pěstovali například kukuřici, maniok a sladké brambory. Vědci se domnívají, že zde v době největšího rozkvětu žilo 15 až 30 tisíc lidí, a podle některých odhadů možná až 100 tisíc lidí.


Další články v sekci