Archeologové vykopali tisíc lety starý kostel postavený císařem Otou I. Velikým

08.07.2021 - Stanislav Mihulka

<p>První císař Svaté říše římské Ota I. postavil mnoho paláců s kostely. Jeden z těchto kostelů byl nalezen u Helfty v Sasku-Anhaltsku.</p>

První císař Svaté říše římské Ota I. postavil mnoho paláců s kostely. Jeden z těchto kostelů byl nalezen u Helfty v Sasku-Anhaltsku.


Reklama

Ota I. Veliký (912–973) byl východofranckým králem a prvním císařem Svaté říše římské. Prohlašoval za následovníka Karla Velikého a vybudoval velké impérium. Ve své říši nechal postavit celou řadu královských paláců a kostelů. Odborníci například pátrají po jeho královském paláci, který by se podle historických záznamů měl nacházet poblíž Helfty v Sasku-Anhaltsku.

Němečtí archeologové nedávno při hledání zmíněného královského paláce narazili na jinou stavbu z této doby – středověký kostel, který nechal postavit právě Ota I. Zmíněná stavba představovala trojlodní kostel o délce přibližně 30 metrů, který byl vybudovaný ve tvaru kříže. Kostel s palácem tehdy zřejmě vévodily údolí, v němž se nacházely. Kostel byl zničen v 16. století, v bouřlivých časech reformace a nástupu protestanství.

TIP: Archeologové objevili v ruinách středověkého anglického kostela magická znamení

V pozůstatcích kostela byla objevena řada artefaktů, například bronzový krucifix ze 13. století nebo velký úlomek kostelního zvonu. Poblíž kostela bylo také nalezeno několik hrobů.

Vykopávky kostela jsou teď pro archeology prioritou. Po královském paláci budou pátrat později, ale neměl by být daleko. Ota I. podle dochovaných záznamů navštívil tento kostel a zdejší palác jen jednou, při jeho vysvěcení, někdy kolem roku 968.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907