Astronomové objevili doposud nejslaběji zářící galaxie z mladého vesmíru

15.02.2017 - Stanislav Mihulka

Nové objevy potvrzují, že mladý vesmír byl plný slabě zářících galaxií

MACS 0416 -<p>Kupa galaxií MACS 0416 funguje jako gravitační čočka</p>
MACS 0416 -

Kupa galaxií MACS 0416 funguje jako gravitační čočka


Reklama

Odborníci Texaské univerzity v Austinu vyvinuli nový postup, s nímž je možné objevit tak slabě zářící galaxie z velmi vzdáleného vesmíru, že to zatím nebylo možné. S pomocí této metody vystopovali galaxie desetkrát méně jasné, než se kdy povedlo.

Rachael Livermore a její kolegové hledali velmi slabě zářící galaxie na snímcích Hubbleova teleskopu z programu Frontier Fields. Podle Livermorové jsou tyto galaxie ve skutečnosti velice početné. Jen jsme je zatím nedokázali nalézt.

Astronomové svůj postup, který využívá efektu gravitační čočky, tedy ohýbání světelných paprsků působením gravitace, využili při analýze snímků dvou kup galaxií, studovaných v projektu Frontier Fields – Abel 2744 a MACS 0416.

TIP: Soustava teleskopů ALMA prozkoumala Hubbleovo ultrahluboké pole

Díky tomu odhalili nepatrně zářící galaxie z doby konce takzvané epochy Reionizace, kdy byl náš vesmír starý pouhou jednu miliardu let. Tyto galaxie září asi 100 krát slaběji, nežli galaxie zachycené na slavném Hubbleově ultrahlubokém poli, snímku malé oblasti velmi hlubokého vesmíru v souhvězdí Pece.

 

  • Zdroj textu:

    UT Austin

  • Zdroj fotografií: STScI/NASA/CATS Team/R. Livermore (UT Austin)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907