Astronomové poprvé pozorovali prachový disk mladé soustavy s více hvězdami

04.11.2016 - Stanislav Mihulka

Trojhvězda L1448 IRS3B je právě ve stádiu zrodu z prachového disku

Prachový disk trojhvězdy -<p>Na snímku soustavy ALMA je v prachovém disku L1448 IRS3B patrná těsná dvojhvězda se třetí, o něco vzdálenější hvězdou</p>
Prachový disk trojhvězdy -

Na snímku soustavy ALMA je v prachovém disku L1448 IRS3B patrná těsná dvojhvězda se třetí, o něco vzdálenější hvězdou


Reklama

Odborníci už dlouho podezřívali rodící se hvězdnou soustavu L1448 IRS3B v souhvězdí Persea, že v ní dochází ke vzniku vícenásobného hvězdného systému. Teď jim to potvrdila nová pozorování soustav radioteleskopů Atakamská velká milimetrová anténní soustava (ALMA) v Chile a Karl G. Jansky Very Large Array (VLA) v Novém Mexiku.

Unikátní pozorování v prachovém disku

John Tobin z americké Oklahomské univerzity a nizozemské Leidenské observatoře a a jeho spolupracovníci poprvé v historii přímo zachytili proces tvorby vícenásobného systému hvězd v prachovém disku.

Soustava L1448 IRS3B je od nás vzdálená asi 750 světelných let. Vzniká zde dvojice hvězd, které jsou od sebe vzdálené 61 AU (astronomických jednotek, tj. násobek vzdálenosti Země-Slunce) a ještě třetí hvězda, vzdálená od centrálně postavené hvězdy 183 AU.

TIP: Nejdetailnější pohled na prachový disk kolem stárnoucí hvězdy

Na snímku ALMA je v prachovém disku, který obklopuje celou trojici hvězd, patrná spirální struktura. To podle odborníků svědčí o gravitační nestabilitě v disku. Celá soustava L1448 IRS3B je zřejmě mladší než 150 tisíc let, a vzdálenější z trojice hvězd vznikla asi před pouhými 10 až 20 tisíci let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    National Radio Astronomy Observatory

  • Zdroj fotografií: Bill Saxton, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), NRAO/AUI/NSFDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907