Astronomové vystopovali „neviditelné“ galaxie z časů úsvitu vesmíru

29.11.2021 - Stanislav Mihulka

Radioteleskopy ALMA objevily v místech prozkoumaných Hubbleovým dalekohledem dvě prastaré galaxie

<p>Jedna z dávných galaxií, objevených v rádiové oblasti</p>

Jedna z dávných galaxií, objevených v rádiové oblasti


Reklama

Hubbleův vesmírný dalekohled představuje velice účinný nástroj pro pozorování blízkých i velice vzdálených objektů ve vesmíru, v oblasti blízce ultrafialového, viditelného a blízce infračerveného záření. Poskytl nám množství úchvatných snímků a přispěl k řadě zajímavých objevů. Ale ani Hubble nevidí vše. Jeho limitem mohou být například oblasti zahalené hustým prachem a plynem.

Dánský astronom Pascal Oesch z Kodaňské univerzity a jeho spolupracovníci pozorovali hluboký vesmír v jiné oblasti elektromagnetického spektra, než jaké má k dispozici Hubbleho dalekohled. Zaměřili se na velmi vzdálené galaxie, které již známe díky Hubbleovu dalekohledu a podařilo se jim objevit doposud „neviditelné galaxie“.

Neviditelné galaxie

S pomocí soustavy radioteleskopů ALMA v Chile v dané oblasti vesmíru objevili dvě doposud neznámé galaxie, označené jako REBELS-12-2 a REBELS-29-2. Jejich záře k nám potovala dlouhých 13 miliard let. Podle astronomů jsou ve skutečnosti ještě mnohem dál, kvůli rozpínání vesmíru – jejich reálná vzdálenost je podle vědců neuvěřitelných 29 miliard světelných let.

TIP: Soustava teleskopů ALMA prozkoumala Hubbleovo ultrahluboké pole

Objev doposud neviditelných galaxií ve velmi mladém vesmíru může mít dalekosáhlé důsledky. Badatelé spočítali, že až 20 procent galaxií té doby se před námi může podobným způsobem skrývat v prachu. To by nejspíš znamenalo, že bychom z velké části museli přehodnotit naše dosavadní modely vývoje galaxií ve vesmíru. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907