Astronomové vytvořili doposud nejdetailnější rádiovou mapu Mléčné dráhy

Nová rádiová mapa Mléčné dráhy poslouží k mnoha dalším objevům

30.01.2018 - Stanislav Mihulka



V Mléčné dráze, naší domovské galaxii, je toho víc, než je vidět pouhým okem. A my naštěstí máme přístroje a vědce, kteří dovedou takové věci pozorovat. Nedávno to předvedli japonští astronomové.

Japonský tým projektu FUGIN použil japonský radioteleskop observatoře Nobeyama, který se nalézá v nadmořské výšce 1 350 metrů. S talířem jeho antény o průměru 45 metrů pozorovali v Mléčné dráze temná mračna plynu. Radioteleskop mohl detekovat oxid uhelnatý z těchto mračen a tím umožnil jejich pozorování.

Pozorování oxidu uhelnatého

Badatelé prozkoumali ohromná vlákna mračen plynu, která se táhnou Mléčnou dráhou, a která jsme zatím nikdy v takovém detailu neviděli. Díky informacím získaným o oxidu uhelnatém v mračnech byli vědci schopní odvodit pohyby plynu v těchto mračnech a také odhadnout jejich teplotu i hustotu.

TIP: Astronomové vytvořili detailní mapu rozložení vodíku v Mléčné dráze

Japonští vědci nakonec vytvořili rádiovou mapu Mléčné dráhy, která pokrývá oblast o rozloze 520 úplňků Měsíce na obloze. Výsledná mapa je třikrát detailnější, než předchozí rádiové mapy Mléčné dráhy. Autoři mapy očekávají, že z ní vzejde celá řada nových objevů.

Témata

  • Zdroj textu

    NAOJ

  • Zdroj fotografií

    NAOJ/NASA/JPL-Caltech


Další články v sekci