Austrálie přiznala další rozsáhlé bělení Velkého bariérového útesu

28.03.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Vědci zaznamenali další rozsáhlé bělení Velkého bariérového útesu v Austrálii, počtvrté od roku 2016. Příčinou je nadprůměrná teplota oceánu. Oznámil to australský úřad spravující útes.

<p>Velký bariérový útes poskytuje životní prostředí 1 500 druhům ryb a 4 000 různým druhům měkkýšů.</p>

Velký bariérový útes poskytuje životní prostředí 1 500 druhům ryb a 4 000 různým druhům měkkýšů.


Reklama

Velký bariérový útes se táhne kolem 2 300 kilometrů severovýchodního australského pobřeží. Blednutí útesu je projevem toho, že se koráli v příliš teplé vodě začnou zbavovat symbiotických řas, jež jim dodávají zabarvení a výživu. Pak ale hladoví a odumírají. První blednutí velké části útesu bylo zaznamenáno v roce 1998, další epizody následovaly v letech 2002, 2016, 2017 a 2020.

To, že se barva ztrácí na rozsáhlých částech útesu, je vidět z leteckých snímků. Znepokojení vyvolává fakt, že se to děje v roce meteorologického fenoménu zvaného La Niña, který většinou klima v Austrálii ochlazuje. Australská agentura spravující Velký bariérový útes nedávno připomenula, že voda kolem útesu má v některých oblastech teplotu až o čtyři stupně vyšší, než je průměrná hodnota.

TIP: Austrálie hodlá vysypat do Velkého bariérového útesu až milion tun odpadu

Informace o blednutí útesu se objevila v souvislosti s inspekcí expertního týmu OSN. Canberra zahájila program ochrany útesu s názvem Reef 2050 a cílem inspekce je posoudit, zda australská vláda dělá pro ochranu útesu dost.

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes, který je od roku 1981 součástí světového přírodního dědictví UNESCO, lemuje severovýchodní pobřeží Austrálie v délce více než 2 000 kilometrů. Jde o největší komplex korálových útvarů na světě a jeden z největších magnetů, který láká turisty do Austrálie. Tvoří ho stovky oddělených korálových útesů a ostrůvků a je domovem 400 druhů korálů, 1 500 druhů ryb a 4 000 druhů měkkýšů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907