Autonomní a elektrický Monarch je nejchytřejší traktor na světě

15.12.2020 - Stanislav Mihulka

Autonomní traktor, vybavený umělou inteligencí schopnou dalšího učení, by se mohl stát užitečným společníkem farmářů, Na trhu se má objevit již za rok.

<p>Umělá inteligence traktoru Monarch průběžně analyzuje nashromážděná data a dokáže se z nich poučit.</p>

Umělá inteligence traktoru Monarch průběžně analyzuje nashromážděná data a dokáže se z nich poučit.


Reklama

Zemědělství je plné jednotvárných a neustále se opakujících činností, které se po čase stávají pro lidi poněkud ubíjejícími. Proto se již delší dobu právě v zemědělství objevují pokusy zavádět autonomní stroje, které by za lidské zemědělce převzaly část jejich úkolů a zodpovědnosti.

Nejchytřejší traktor na světě

Nejnovějším z těchto strojů je autonomní traktor Monarch. Má k dispozici vyspělou sestavu senzorů a také pokročilý navigační software s umělou inteligencí. Může vykonávat řadu různých úkonů, aniž by k tomu potřeboval lidskou obsluhu. Operátor ho může instruovat z dálky svými gesty. Monarch také může následovat člověka a opakovat jeho úkony ve „stínujícím“ módu.

Výhodou autonomního traktoru je i plně elektrický pohon, který nevypouští žádné emise. Zásadní předností traktoru je ale jeho schopnost strojového učení. Monarch může denně nashromáždit až 240 GB dat ze svých senzorů a kamer. Umělá inteligence je průběžně analyzuje a zároveň se v tom neustále zlepšuje učením. Monarch je tím pádem nejen traktor, ale i užitečný pomocník farmáře, který sleduje situaci na farmě, zdravotní stav plodin i jejich výnosy. Pohon traktoru o výkonu 70 koňských sil vydrží v provozu přes 10 hodin na jedno nabití baterií. Nabíjení přitom vyžaduje 4 až 5 hodin času z běžné zásuvky.

TIP: Robotické zemědělství: Na plantáže míří autonomní sázeči rýže

Společnost nedávno spustila systém předprodejních rezervací, který podle vyjádření firmy využily již stovky farmářů. Nejchytřejší traktory na světě by měly být k dispozici na podzim roku 2021, přičemž zájemci za traktor zaplatí 50 tisíc dolarů (přibližně 1 milion 85 tisíc Kč).

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Monarch
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907