Autonomní a elektrický Monarch je nejchytřejší traktor na světě

15.12.2020 - Stanislav Mihulka

Autonomní traktor, vybavený umělou inteligencí schopnou dalšího učení, by se mohl stát užitečným společníkem farmářů, Na trhu se má objevit již za rok.

<p>Umělá inteligence traktoru Monarch průběžně analyzuje nashromážděná data a dokáže se z nich poučit.</p>

Umělá inteligence traktoru Monarch průběžně analyzuje nashromážděná data a dokáže se z nich poučit.


Reklama

Zemědělství je plné jednotvárných a neustále se opakujících činností, které se po čase stávají pro lidi poněkud ubíjejícími. Proto se již delší dobu právě v zemědělství objevují pokusy zavádět autonomní stroje, které by za lidské zemědělce převzaly část jejich úkolů a zodpovědnosti.

Nejchytřejší traktor na světě

Nejnovějším z těchto strojů je autonomní traktor Monarch. Má k dispozici vyspělou sestavu senzorů a také pokročilý navigační software s umělou inteligencí. Může vykonávat řadu různých úkonů, aniž by k tomu potřeboval lidskou obsluhu. Operátor ho může instruovat z dálky svými gesty. Monarch také může následovat člověka a opakovat jeho úkony ve „stínujícím“ módu.

Výhodou autonomního traktoru je i plně elektrický pohon, který nevypouští žádné emise. Zásadní předností traktoru je ale jeho schopnost strojového učení. Monarch může denně nashromáždit až 240 GB dat ze svých senzorů a kamer. Umělá inteligence je průběžně analyzuje a zároveň se v tom neustále zlepšuje učením. Monarch je tím pádem nejen traktor, ale i užitečný pomocník farmáře, který sleduje situaci na farmě, zdravotní stav plodin i jejich výnosy. Pohon traktoru o výkonu 70 koňských sil vydrží v provozu přes 10 hodin na jedno nabití baterií. Nabíjení přitom vyžaduje 4 až 5 hodin času z běžné zásuvky.

TIP: Robotické zemědělství: Na plantáže míří autonomní sázeči rýže

Společnost nedávno spustila systém předprodejních rezervací, který podle vyjádření firmy využily již stovky farmářů. Nejchytřejší traktory na světě by měly být k dispozici na podzim roku 2021, přičemž zájemci za traktor zaplatí 50 tisíc dolarů (přibližně 1 milion 85 tisíc Kč).

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Monarch

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907