Autonomní a elektrický Monarch je nejchytřejší traktor na světě

15.12.2020 - Stanislav Mihulka

Autonomní traktor, vybavený umělou inteligencí schopnou dalšího učení, by se mohl stát užitečným společníkem farmářů, Na trhu se má objevit již za rok.

<p>Umělá inteligence traktoru Monarch průběžně analyzuje nashromážděná data a dokáže se z nich poučit.</p>

Umělá inteligence traktoru Monarch průběžně analyzuje nashromážděná data a dokáže se z nich poučit.


Reklama

Zemědělství je plné jednotvárných a neustále se opakujících činností, které se po čase stávají pro lidi poněkud ubíjejícími. Proto se již delší dobu právě v zemědělství objevují pokusy zavádět autonomní stroje, které by za lidské zemědělce převzaly část jejich úkolů a zodpovědnosti.

Nejchytřejší traktor na světě

Nejnovějším z těchto strojů je autonomní traktor Monarch. Má k dispozici vyspělou sestavu senzorů a také pokročilý navigační software s umělou inteligencí. Může vykonávat řadu různých úkonů, aniž by k tomu potřeboval lidskou obsluhu. Operátor ho může instruovat z dálky svými gesty. Monarch také může následovat člověka a opakovat jeho úkony ve „stínujícím“ módu.

Výhodou autonomního traktoru je i plně elektrický pohon, který nevypouští žádné emise. Zásadní předností traktoru je ale jeho schopnost strojového učení. Monarch může denně nashromáždit až 240 GB dat ze svých senzorů a kamer. Umělá inteligence je průběžně analyzuje a zároveň se v tom neustále zlepšuje učením. Monarch je tím pádem nejen traktor, ale i užitečný pomocník farmáře, který sleduje situaci na farmě, zdravotní stav plodin i jejich výnosy. Pohon traktoru o výkonu 70 koňských sil vydrží v provozu přes 10 hodin na jedno nabití baterií. Nabíjení přitom vyžaduje 4 až 5 hodin času z běžné zásuvky.

TIP: Robotické zemědělství: Na plantáže míří autonomní sázeči rýže

Společnost nedávno spustila systém předprodejních rezervací, který podle vyjádření firmy využily již stovky farmářů. Nejchytřejší traktory na světě by měly být k dispozici na podzim roku 2021, přičemž zájemci za traktor zaplatí 50 tisíc dolarů (přibližně 1 milion 85 tisíc Kč).

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií:

    Monarch

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Magdaléna Francouzská, známá také jako Magdaléna z Valois, se snoubencem Ladislavem Pohrobkem.

Historie

Terej bílý obývá převážně pobřežní vody severního Atlantiku a Tichého oceánu. Pro nás je jedním z nejlepších míst, kde jej můžeme pozorovat, malý německý ostrov Helgoland v Severním moři.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907