Badatelé objevili na Jávě pradávný chrám: Je starý tisíce let

23.12.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Archeologická lokalita na vrcholu (žlutě) záhadného chrámu (červeně)</p>

Archeologická lokalita na vrcholu (žlutě) záhadného chrámu (červeně)


Reklama

Na vrcholku Mount Padang na západní Jávě v Indonésii už počátkem 19. století objevili archeologické naleziště se zbytky dávných kamenných pilířů. Archeologové ale nedávno zjistili, že je to jenom „vrcholek ledovce“. Nové nálezy ukazují, že celý vrch, na kterém se archeologická lokalita nachází, zřejmě představuje unikátní pradávnou lidskou stavbu, snad rituální chrám.

Tato velká stavba, která se rozkládá na 15 hektarech, sice na první pohled připomíná mayskou pyramidu, odborníci ale zdůrazňují, že se od pyramid dávných Mayů ve skutečnosti podstatně liší. Má protažený tvar a na jedné straně tvoří spíše půlkruh. Archeologové stavbu odhalili pomocí georadaru, rentgenové tomografie, pokročilého zobrazování, vrtání zemních sond i klasických archeologických vykopávek.

TIP: Laserové snímkování odhaluje tajemství starodávných měst v Kambodži

Nově objevený chrám tvoří několik vrstev, které vznikaly v průběhu celých tisíciletí. Kamenné pilíře na povrchu chrámu vznikly asi před 3 až 3,5 tisíci let. V hloubce asi 3 metry pod nimi se nachází další vrstva podobných kamenných pilířů, stará asi 7,5 až 8,3 tisíc let. Pod ní je ještě minimálně jedna vrstva, která sahá do hloubky 15 metrů pod povrchem. Spodní vrstva je stará přes 9 tisíc let a podle vědců může pocházet až z doby před 28 tisíci let, tedy z nejmladší doby ledové. Badatelé rovněž zjistili, že stavba obsahuje řadu místnosti, které jsou ukryté pod zemí.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Danny Hilman Natawidjaja

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

V okamžiku, kdy se z podvrženého vejce vylíhne malá kukačka, má hnízdní parazit vyhráno. Ještě slepá kukačka vytlačí hostitelova vajíčka nebo už vylíhlá mláďata z hnízda a uzurpuje si péči hostitele. Ve výřezu vajíčka ťuhýka obecného s „kódem“, který má odhalit podvrh.

Příroda

Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.

Věda

Portorický radioteleskop dostal pořádně zabrat.

Vesmír

Scéna ze všedního dne na vídeňských barikádách. Ilustrace H. Katzlera z roku 1872.

Historie

 Komunisté si prorážejí cestu k prezidentskému paláci v centru Saigonu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907