Badatelé objevili na Jávě pradávný chrám: Je starý tisíce let

23.12.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Archeologická lokalita na vrcholu (žlutě) záhadného chrámu (červeně)</p>

Archeologická lokalita na vrcholu (žlutě) záhadného chrámu (červeně)


Reklama

Na vrcholku Mount Padang na západní Jávě v Indonésii už počátkem 19. století objevili archeologické naleziště se zbytky dávných kamenných pilířů. Archeologové ale nedávno zjistili, že je to jenom „vrcholek ledovce“. Nové nálezy ukazují, že celý vrch, na kterém se archeologická lokalita nachází, zřejmě představuje unikátní pradávnou lidskou stavbu, snad rituální chrám.

Tato velká stavba, která se rozkládá na 15 hektarech, sice na první pohled připomíná mayskou pyramidu, odborníci ale zdůrazňují, že se od pyramid dávných Mayů ve skutečnosti podstatně liší. Má protažený tvar a na jedné straně tvoří spíše půlkruh. Archeologové stavbu odhalili pomocí georadaru, rentgenové tomografie, pokročilého zobrazování, vrtání zemních sond i klasických archeologických vykopávek.

TIP: Laserové snímkování odhaluje tajemství starodávných měst v Kambodži

Nově objevený chrám tvoří několik vrstev, které vznikaly v průběhu celých tisíciletí. Kamenné pilíře na povrchu chrámu vznikly asi před 3 až 3,5 tisíci let. V hloubce asi 3 metry pod nimi se nachází další vrstva podobných kamenných pilířů, stará asi 7,5 až 8,3 tisíc let. Pod ní je ještě minimálně jedna vrstva, která sahá do hloubky 15 metrů pod povrchem. Spodní vrstva je stará přes 9 tisíc let a podle vědců může pocházet až z doby před 28 tisíci let, tedy z nejmladší doby ledové. Badatelé rovněž zjistili, že stavba obsahuje řadu místnosti, které jsou ukryté pod zemí.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Danny Hilman Natawidjaja

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907