Bájný Fénix zazářil na nebi nad Islandem

16.03.2016 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Když vloni v září zazářil na islandském nebi bájný Fénix, nebylo mnoho těch, kteří jej viděli na vlastní oči. Většina lidí, kteří té noci obdivovali nádheru polární záře, totiž již odešla spokojeně spát. V tu chvíli ale dorazila druhá vlna protonů, elektronů a alfa částic ze Slunce a vytvořila nádherný obrazec připomínající známý antický symbol znovuzrození. Hory v pozadí patří pohoří Helgafell, řeka nese jméno Kaldá. Snímek byl pořízen během loňského září přibližně 30 kilometrů od Reykjavíku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Hallgrimur P. Helgason

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907