Barcelonský kamenolom: Jedna z nejpůsobivějších secesních budov světa

14.08.2021 - redakce 100+1

<p>Casa Milà figuruje na seznamu UNESCO a odborníci ji řadí k nejpůsobivějším secesním budovám světa.</p>

Casa Milà figuruje na seznamu UNESCO a odborníci ji řadí k nejpůsobivějším secesním budovám světa.


Reklama

Stavba Casa Milà, přezdívaná „La Pedrera“ (v překladu „kamenolom“), zdobí centrum Barcelony a jako málokterá jiná vypovídá o geniálních nápadech svého tvůrce – architekta Antoniho Gaudího. Secesní skvost s prvky španělské gotiky a baroka vznikal v letech 1906–1910 a u Gaudího si jej pro svou nastávající choť objednal vlivný aristokrat Pere Milà i Camps. Představě činžovního domu se stavba vymyká snad ve všech ohledech – a právě její střecha patří k opravdovým unikátům.  

Strážci zakletí do kamene

Návštěvník se na ní ocitá doslova v jiném světě, někde mezi pohádkou a surrealistickým snem. Přispívají k tomu především neobvykle řešená schodiště a větrací věže v podobě unikátních sousoší. Střešní dominantu pak tvoří komíny, jež Gaudí „zaklel“ do soch kamenných rytířů

Ve „zvlněném“ domě bychom nenašli jedinou místnost se stejně vysokým stropem a také střecha působí velmi organicky. Prolamuje se a všelijak klikatí, a nabízí tak množství zajímavých zákoutí a vyhlídek. Navíc z ní lze dohlédnout na monumentální chrám Sagrada Família, na němž slavný architekt pracoval od roku 1883, přičemž stavební práce dosud pokračují. 

TIP: Superstavby, které mění svět: Nejodvážnější architektonická díla posledních 100 let

Je ironií osudu, že jednu z dnešních nejcennějších památek obyvatelé Barcelony ještě na počátku 20. století odmítali a Gaudí kvůli ní čelil posměchu. Dnes Casa Milà figuruje na seznamu UNESCO a odborníci ji řadí k nejpůsobivějším secesním budovám světa. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907