Bleskový vývoj stresovaných veverek: Rychlý růst v husté populaci

01.06.2019 - Zuzana Teličková

Studie uskutečněná vědci z Michigan State University a Uversity of Guelph v Kanadě ukázala, jak samičky veverky obecné dokážou reagovat na změny v okolí a zvýšit tak naději svých mláďat na přežití

<p>V početné veverčí populaci přežijí jen ti, kterým se podaří co nejrychleji vyrůst.</p>

V početné veverčí populaci přežijí jen ti, kterým se podaří co nejrychleji vyrůst.


Reklama

Zoologové veverkám pouštěli záznamy teritoriálního volání, čímž v konkrétní lokalitě vytvořili iluzi přítomnosti velkého množství jedinců. Vzniklý rozruch vedl k okamžitému zvýšení produkce stresového hormonu u březích samic, jehož výsledkem byl rychlejší růst zárodků.

„Navzdory rozšířené představě, že stres je špatný, naše studie ukazuje, že vysoká hladina stresového hormonu u matek může ve skutečnosti pomoci jejich mladým,“ říká biolog Ben Dantzer a jeho kolega Andrew McAdam dodává: „Když je hustota v populaci vysoká, jen rychle rostoucí mláďata přežijí.“

Podle Danzera je překvapivé, že veverky dokážou zplodit rychleji rostoucí potomky, i když nemají přístup k většímu množství potravy. Dokázat, že dostupnost potravy není vždycky univerzální proměnnou, jež má vliv na dynamiku populace, bylo skutečně obtížné. Studie se musela opírat o znalosti z oblasti fyziologie, experimentální ekologie a přirozeného výběru a jejím základem byl dvaadvacetiletý výzkum severoamerických veverek žijících v Yukonu.

TIP: Boj o život: Zvířecí starosti o spižírnu

Vědci upozorňují, že i přes nesporné výhody rychlejšího růstu způsobeného vysokou hladinou stresového hormonu, mají mláďata narozená v době, kdy je veverek mnoho, poměrně malou naději na dlouhověkost. Jako by hned na počátku svého života spálila příliš mnoho energie, která jim později chybí.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přemysl Otakar II. a jeho syn Václav zlepšili postavení Židů v českých zemích.

Historie

Jednu z největších podzemních prostor parku představuje i Gua Rusa neboli „jelení jeskyně“.

Cestování
Reklama

Zbrusu nový kráter na Marsu

Vesmír

V Grónsku mizí led přímo před očima

Věda

PzKpfw IV Ausf. H od instrukční divize Lehr v předvečer vylodění v Normandii

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907