Blízké setkání s králem planet: Jupiter okem sondy Juno

07.06.2017 - Martin Reichman


Reklama

Jaké by to bylo podívat se k Jupiteru? Video, sestavené ze snímků pořízených sondou Juno, vám právě tohle umožní.

TIP: Co viděla sonda Juno během svého příletu k Jupiteru

Juno nedávno dokončila na své protáhlé šestitýdenní eliptické dráze šestý průlet kolem Jupiteru. Jak se kosmická sonda na začátku časosběrného videa blíží k Jupiterovu jižnímu pólu, objevují se střídající se tmavé a světlé oblačné pásy. Tato mračna obsahují složité struktury včetně krouživých proudů, vírů, oválů a podlouhlých mraků, které nemají protějšky na Zemi. Když sonda prolétá pod Jupiterem, objevují se nové oblačné vzory bez dlouhých pásů, bohaté na zvláštní víry a ovály. Juno stráví na oběžné dráze zkoumáním Jupiteru ještě několik příštích let. Podle plánu má zkoumat množství atmosférické vody a pokusí se zjistit, zda má Jupiter pod oblačnou pokrývkou pevný povrch.

  • Zdroj textu:

    YouTube

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907