Budoucnost vesmírných letů: Blue Origin představil obří raketu New Glenn

14.09.2016 - Stanislav Mihulka

Nová nosná raketa New Glenn převyšuje konkurenci a blíží se legendární raketě programu Apollo Saturn V

New Glenn -<p>Nová nosná raketa New Glenn se neztratí</p>
New Glenn -

Nová nosná raketa New Glenn se neztratí


Reklama

Jak se zdá, kosmické technologie v tomto století nabírají na obrátkách. Společnost Blue Origin, za níž stojí zakladatel a majitel Amazonu Jeff Bezos, právě představila novou a pořádně masivní nosnou raketu New Glenn.

Budoucnost vesmírných letů

Raketu pojmenovali podle Johna Glenna, prvního Američana, který se dostal na oběžnou dráhu Země. Jde o ambiciózní stroj, který by měl v blízké budoucnosti dopravovat lidské posádky i náklad na oběžnou dráhu Země i do okolního vesmíru.

Na nízkou oběžnou dráhu Země (LEO) by měla létat dvoustupňová varianta této rakety, která bude měřit 82 metrů. Třístupňová raketa o výšce 95 metrů bude určena k letům do vzdálenějších míst, snad k Měsíci nebo i k Marsu.

TIP: Skutečně znovupoužitelná raketa: New Shepard dokázal podruhé přistát

Obě varianty nosné rakety New Glenn budou využívat motor BE-4, který si vyvinula společnost Blue Origin. První stupeň rakety se po vynesení nákladu do vesmíru vrátí opět na Zemi a bude ho možné využít opakovaně. V příštích letech se zřejmě staneme svědky zajímavého konkurenčního souboje mezi soukromými společnostmi SpaceX a Blue Origin o vynášení nákladů do vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Blue Origin

  • Zdroj fotografií: Blue Origin

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907