Bouřlivá monstra: Nově objevené extrémně červené kvazary jsou jako žádné jiné

Nově objevené mladé kvazary červeně září z hustých oblaků kosmického prachu

21.11.2016 - Stanislav MihulkaAstronomové nedávno objevili nový typ kvazarů, tedy aktivních jader velmi starých galaxií, které mají ve středu supermasivní černou díru. Tyto takzvané extrémně červené kvazary (anglicky extremely red quasars, ERQ) se svými vlastnostmi liší od všech doposud známých kvazarů.

Červené kvazary jsou velmi mladé

Frederick Hamann z Kalifornské univerzity v Riverside a jeho kolegové zjistili, že jde zřejmě o velmi mladé objekty, které právě vstupují do fáze kvazaru. To znamená, že jejich supermasivní černá díra právě začíná ve velkém hltat okolí hmotu a kvazar začíná intenzivně zářit do dalekého vesmíru.

Podle Hamanna extrémně červené kvazary obklopuje ohromné množství hustého kosmického prachu, díky němž se tyto kvazary v našich přístrojích jeví jako neobvykle červené.

TIP: Supermasivní černá díra v nitru Mléčné dráhy před 6 miliony let divoce bouřila

Badatelé rovněž předpokládají, že tyto kvazary jsou velmi bouřlivé a že z nich ve zvýšené míře tryská plyn, který rozpoutává vichry v celé galaxii kolem dotyčného kvazaru. V těchto galaxiích se pak také ve zvýšené míře rodí nové hvězdy.

  • Zdroj textu

    Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

  • Zdroj fotografií

    ESO, M. Kornmesser, CC BY 4.0


Další články v sekci