Čemu věří Amerika? Země za velkou louží je rájem konspiračních teoretiků

Vládnou světu tajné společnosti? Žijí mezi námi ještěří lidé? Bylo přistání na Měsíci pouhým podvodem vyrobeným v hollywoodských studiích? A co teprve mimozemšťané? Skutečně přistáli v Rooswellu? Podívejte se, čemu všemu věří nemalá část Američanů
Jak se zdá, USA jsou pro konspirační teorie zemí zaslíbenou. Společnost Public Policy Polling provedla před několika lety průzkum, ve kterém se nejmocnějšího národa světa dotazovala, čemu všemu věří. Američané odpovídali jak na relevantní politické dotazy („Věříte, že Bushova administrativa otevřeně lhala o zbraních hromadného ničení Saddáma Husajna?“), tak na dotazy vyloženě spirituální nebo „záhadologické“ („Věříte, že vláda přidává do vody fluor, aby vám ničila zdraví, nebo že sleduje nějaké temné cíle?“)

Ty nejabsurdnější dotazy získaly jen minimum pozitivních odpovědí, a nedá se tak říct, že by byli Američané bláznivější než kterýkoliv jiný národ. Přestože se však výzkumu zúčastnilo pouhých 1 247 lidí, a tudíž jej lze jen těžko prohlásit za relevantní vzorek, jeho výsledky místy přinejmenším překvapí… 

Všudypřítomní „ještěří lidé“  

Svět ovládají tajné organizace a 28 % dotázaných z výše uvedeného výzkumu věří, že jakési blíže neurčené elity neusilují o nic jiného než o nastolení nového světového řádu, samozřejmě podpořeného globální autoritářskou vládou. 

Ani šedé eminence však pravděpodobně nemají šanci proti vetřelcům z vesmíru, v jejichž existenci věří 29 % respondentů. Ze všeho nejhorší jsou přitom „ještěří lidé“, o jejichž výskytu na naší planetě nepochybují 4 % lidí. A že nevíte, kdo ještěří lidé vlastně jsou? Jedná se o původně mimozemské obyvatele Země, přičemž účel jejich pobytu na modré planetě je jasný – ovládnutí lidstva skrze postupné získání politické moci. Na pozemské politické scéně byl již z jejich řad identifikován například George W. Bush nebo celá britská královská rodina. 

Usáma žije!

Podle průzkumu není ani bilance důvěry v americkou vládu nijak růžová. Někde po světě se podle 6 % dotazovaných stále potuluje Usáma bin Ládin, jehož smrt ohlášená 2. května 2011 byla pouhou boudou na prostého amerického občana. Když ale uvážíme, že vláda Spojených států stejně celý útok na Světové obchodní centrum 11. září 2001 zosnovala sama (podle 11 % dotázaných), nejde zase o tak velkou katastrofu. Horší je fakt, že celých 13 % respondentů si o Baracku Obamovi myslí, že je Antikrist.

Ani útěk do slavné minulosti a holedbání se velkými činy současnou americkou skepsi nerozptýlí. Například v případě přistání na Měsíci šlo podle 7 % dotázaných o očividný podvod. Slavný výstup Neila Armstronga byl pak pouhou estrádou natočenou v ukrytém filmovém studiu. Na druhou stranu, skutečnou senzaci zametla vláda USA pod stůl – to když v roce 1947 poctili městečko Roswell svou návštěvou mimozemšťané, o čemž je přesvědčen každý pátý účastník průzkumu. 

Mysl pod kontrolou

Americké zdravotnictví patří k nejdražším na světě, je však pochopitelné, že si chce během krize společně s farmaceutickými koncerny také sem tam přilepšit. Občas tak vyvine a vypustí do světa nějakou tu nemoc, k jejíž léčbě je nutná drahá vakcína. Je o tom alespoň přesvědčen každý sedmý dotázaný Američan. 

TIP: Jak skoncovat s konspiračními teoriemi? Podnikatel chce zopakovat 11. září

Smutný je i fakt, že se americká vláda snaží své občany buď otrávit, nebo jim provést ještě něco horšího. Jak? Přidáváním fluoru do pitné vody (9 % dotázaných) či rozšířením dětských vakcín, které vyvolávají autismus (20 %). Vláda obecně nevychází z průzkumu dobře: podle 15 % respondentů totiž zařídila, aby se do televizních vysílacích signálů pomocí neznámé technologie podařilo vložit mechanismus, který kontroluje mysl.

Globální oteplování? Fáma! 

Z průzkumu tak vyplynula jediná dobrá zpráva – podle 37 % jeho účastníků je globální oteplování fáma, a tání ledovců a podobných „nesmyslů“ se tudíž nemusíme bát. Naopak 14 % dotázaných žije v radostné naději, že se jim v zasněžených amerických pustinách podaří s trochou štěstí narazit na tajemné ochlupené stvoření zvané Bigfoot, a pořídí si tak opravdu nevšední snímek do rodinného alba… 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci