Nobelova cena sebou nese nejen prestiž a uznání, ale i nemalé finanční ohodnocení. Jak ale probíhá výběr kandidátů? Může vědec navrhnout sám sebe?
Získat nejprestižnější vědecké ocenění, spojené s nemalou finanční odměnou, představuje tajný sen nejednoho badatele. Na nápad dopomoct si k němu nominací vlastního jména se však spoléhat nedá: Vše leží výhradně v rukou pečlivě zvolených členů tzv. Nobelovy komise. Vedle příslušníků Královské švédské akademie věd jde například o předchozí laureáty ceny, univerzitní profesory nebo významné představitele jednoho z pěti oceňovaných oborů – tedy chemie, fyziky, lékařství, ekonomie a literatury.
TIP: „Otec DNA“ James Watson přišel o čestné tituly kvůli rasistickým výrokům
V případě ceny za mír se proces poněkud liší: Kromě již zmíněných osob mohou návrhy podávat i představitelé vlád či státních institucí, přičemž ocenění následně uděluje pětičlenný norský Nobelův výbor. Slavnostní udílení probíhá vždy 10. prosince ve Stockholmu, respektive v Oslu, laureáti jsou však zveřejněni už v průběhu října. Hlasování jednotlivých členů komisí i jména nominovaných pak zůstávají tajná po dobu následujících padesáti let.
Shutterstock
VálkaJediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan Wilson, CC BY-SA 2.0)
VesmírPodle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts Laboratory, CC0)
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)