Cena pana Nobela: Může vědec sám sebe nominovat na Nobelovu cenu?

23.03.2022 - Barbora Jelínková

Nobelova cena sebou nese nejen prestiž a uznání, ale i nemalé finanční ohodnocení. Jak ale probíhá výběr kandidátů? Může vědec navrhnout sám sebe?


Reklama

Získat nejprestižnější vědecké ocenění, spojené s nemalou finanční odměnou, představuje tajný sen nejednoho badatele. Na nápad dopomoct si k němu nominací vlastního jména se však spoléhat nedá: Vše leží výhradně v rukou pečlivě zvolených členů tzv. Nobelovy komise. Vedle příslušníků Královské švédské akademie věd jde například o předchozí laureáty ceny, univerzitní profesory nebo významné představitele jednoho z pěti oceňovaných oborů – tedy chemie, fyziky, lékařství, ekonomie a literatury

TIP: „Otec DNA“ James Watson přišel o čestné tituly kvůli rasistickým výrokům

V případě ceny za mír se proces poněkud liší: Kromě již zmíněných osob mohou návrhy podávat i představitelé vlád či státních institucí, přičemž ocenění následně uděluje pětičlenný norský Nobelův výbor. Slavnostní udílení probíhá vždy 10. prosince ve Stockholmu, respektive v Oslu, laureáti jsou však zveřejněni už v průběhu října. Hlasování jednotlivých členů komisí i jména nominovaných pak zůstávají tajná po dobu následujících padesáti let.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907