Cena pana Nobela: Může vědec sám sebe nominovat na Nobelovu cenu?

23.03.2022 - Barbora Jelínková

Nobelova cena sebou nese nejen prestiž a uznání, ale i nemalé finanční ohodnocení. Jak ale probíhá výběr kandidátů? Může vědec navrhnout sám sebe?


Reklama

Získat nejprestižnější vědecké ocenění, spojené s nemalou finanční odměnou, představuje tajný sen nejednoho badatele. Na nápad dopomoct si k němu nominací vlastního jména se však spoléhat nedá: Vše leží výhradně v rukou pečlivě zvolených členů tzv. Nobelovy komise. Vedle příslušníků Královské švédské akademie věd jde například o předchozí laureáty ceny, univerzitní profesory nebo významné představitele jednoho z pěti oceňovaných oborů – tedy chemie, fyziky, lékařství, ekonomie a literatury

TIP: „Otec DNA“ James Watson přišel o čestné tituly kvůli rasistickým výrokům

V případě ceny za mír se proces poněkud liší: Kromě již zmíněných osob mohou návrhy podávat i představitelé vlád či státních institucí, přičemž ocenění následně uděluje pětičlenný norský Nobelův výbor. Slavnostní udílení probíhá vždy 10. prosince ve Stockholmu, respektive v Oslu, laureáti jsou však zveřejněni už v průběhu října. Hlasování jednotlivých členů komisí i jména nominovaných pak zůstávají tajná po dobu následujících padesáti let.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907