Chilské nebe okem českého fotografa: Mars, Antares, Saturn a zářivá kometa

12.04.2016 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Zajímavý fotoúlovek se podařil Petru Horálkovi, který je v současné době v Chile jako člen expedice, jejímž úkolem je shromáždit 360stupňové snímky určené pro planetária. Kromě úchvatné Mléčné dráhy, táhnoucí se nad hotelem La Residencia, jsou na jeho snímku patrné i dva jasné oranžové objekty. Ten víc vlevo je Mars, který se v současnosti přibližuje k Zemi, vpravo od něj pak svítí Antares - vzdálený rudý obr, jehož jméno lze přeložit jako „Marsův sok“. Přímo pod nimi je bělavá planeta Saturn.

Opravdu vzácný objekt na tomto obrázku se ale nachází nízko nad horizontem vlevo dole - je jím kometa 252P/LINEAR. Tato periodická kometa se na své dráze se přibližuje k Zemi a k Jupiteru, jehož gravitací je pravidelně rušena. V současné době je tato kometa viditelná i pro malé dalekohledy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    eso.org

  • Zdroj fotografií: ESO, Petr Horálek

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907