Chráněnci svatého Floriána: První hasičský sbor v Evropě zřídil Napoleon

18.04.2019 - Lucie Jahodářová

Ohnivý živel představuje pro lidstvo odvěkého nepřítele, přesto se v českých zemích k vytvoření organizované ochrany proti požárům přistoupilo teprve v polovině 19. století. V té době vznikl i první dobrovolný sbor českých hasičů.

<p>Na starém kontinentu se jednalo o průkopnický počin, v celosvětovém měřítku však Napoleona dávno předešel Benjamin Franklin, který už v roce 1736 založil sbor dobrovolných hasičů v americké Philadelphii.</p>

Na starém kontinentu se jednalo o průkopnický počin, v celosvětovém měřítku však Napoleona dávno předešel Benjamin Franklin, který už v roce 1736 založil sbor dobrovolných hasičů v americké Philadelphii.


Reklama

Počátek ustavování hasičských sborů na území zemí Koruny české spadá do padesátých let 19. století. První profesionální placený hasičský sbor vznikl roku 1853 v Praze. Kvůli finanční náročnosti ovšem zřizování profesionálních sborů nebylo příliš častým jevem, druhý sbor tohoto druhu vznikl teprve o jedenáct let později v Brně.

Hasiči v českých zemích

Profesionální hasiči navíc nemuseli s koněspřežnými stříkačkami do vzdálených míst dorazit včas. Bylo tedy záhodno, aby vznikaly dobrovolné hasičské spolky, a to nejen ve velkých městech. Jejich zakládání měl ulehčit spis Dobrovolný sbor hasičů čili navedení, jak se v každém venkovském městě i v každé venkovské vsi s nepatrnými výlohami zříditi dá ochrana proti ohni neb ústav k hašení a hájení při požárech.

TIP: Proti proudu času: Kde se vzala kachlová kamna? A jak vznikly první krby?

V roce 1854 vznikl první dobrovolný měšťanský hasičský sbor v Zákupech, podle jehož vzoru vznikaly další i v jiných městech, avšak žádný nebyl český. K pokusu o založení dobrovolného českého hasičského spolku došlo roku 1863 v Chrudimi, ale nezdařil se, stejně jako následující pokus ve Slaném. Úspěch přišel až o rok později. Přičiněním Karla Krohna vznikl v květnu 1864 první ryze český sbor dobrovolných hasičů ve Velvarech. Jeho stanovy se pak staly předlohou pro obdobnou iniciativu v ostatních místech českých zemí.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907