Chytrá toaleta ze Stanfordu sleduje zdraví svých uživatelů

08.04.2020 - Stanislav Mihulka

Záchody budoucnosti budou detailně snímat a analyzovat naši moč a stolici. Cílem je rychlejší detekce nejrůznějších onemocnění

<p>Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.</p>

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.


Reklama

Lidská moč a stolice obsahují celou řadu informací o lidském zdraví. Vědci a inženýři vyvíjejí nové technologie, které by mohly zajistit průběžné sledování zdraví i známek výskytu potenciálně nebezpečných chorob v moči a stolici u většího počtu lidí zároveň. Pracuje na tom i tým odborníků americké Stanford University, kteří vyvíjejí chytré toalety.

Nedávno představili veřejnosti nový typ chytré toalety, která automaticky skenuje moč i stolici a hledá v nich možné známky onemocnění. Vývoj tohoto typu zařízení probíhá již déle než 15 let. U lidí často vzbuzuje spíše úsměv, ale na projektu se podílejí přední experti a přínos takových zařízení pro zdravotnictví by mohl být značný.

TIP: Nanotechnologický zázrak: Záchod, co vyrábí elektřinu a pitnou vodu

Výhodou této technologie je, že ji lze relativně snadno nainstalovat na již používané toalety. Součástí zařízení je kamera, jejíž záběry vyhodnocuje speciální software. Systém totiž sleduje i fyzikální parametry moči a stolice, například jejich objem a intenzitu proudění. Zařízení ale samozřejmě hlídá i biologické charakteristiky, jako je počet bílých krvinek a hladina jistých významných proteinů, které jsou ukazatelem rozmanitých onemocnění.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907