Chytrá toaleta ze Stanfordu sleduje zdraví svých uživatelů

08.04.2020 - Stanislav Mihulka

Záchody budoucnosti budou detailně snímat a analyzovat naši moč a stolici. Cílem je rychlejší detekce nejrůznějších onemocnění

<p>Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.</p>

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.


Reklama

Lidská moč a stolice obsahují celou řadu informací o lidském zdraví. Vědci a inženýři vyvíjejí nové technologie, které by mohly zajistit průběžné sledování zdraví i známek výskytu potenciálně nebezpečných chorob v moči a stolici u většího počtu lidí zároveň. Pracuje na tom i tým odborníků americké Stanford University, kteří vyvíjejí chytré toalety.

Nedávno představili veřejnosti nový typ chytré toalety, která automaticky skenuje moč i stolici a hledá v nich možné známky onemocnění. Vývoj tohoto typu zařízení probíhá již déle než 15 let. U lidí často vzbuzuje spíše úsměv, ale na projektu se podílejí přední experti a přínos takových zařízení pro zdravotnictví by mohl být značný.

TIP: Nanotechnologický zázrak: Záchod, co vyrábí elektřinu a pitnou vodu

Výhodou této technologie je, že ji lze relativně snadno nainstalovat na již používané toalety. Součástí zařízení je kamera, jejíž záběry vyhodnocuje speciální software. Systém totiž sleduje i fyzikální parametry moči a stolice, například jejich objem a intenzitu proudění. Zařízení ale samozřejmě hlídá i biologické charakteristiky, jako je počet bílých krvinek a hladina jistých významných proteinů, které jsou ukazatelem rozmanitých onemocnění.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907