Cibetky asijské jsou nočními lovci, jejich jídelníček je překvapivě pestrý

13.02.2021 - Marek Telička

Cibetka asijská žije v široké oblasti jižní a jihovýchodní Asie. Tento mrštný dravec se vydává na lov výhradně v noci a díky své přizpůsobivosti má v tamní přírodě podobnou pozici, jakou má u nás liška

<p>Cibetka asijská dorůstá asi 5–11 kilogramů a tělo dospělých jedinců je v průměru zhruba 80 cm dlouhé, přičemž samci jsou o něco větší než samice. Kožich těchto zvířat je probarvený šedou nebo hnědou s výraznými černými skvrnami, které připomínají kresbu kočkovitých šelem.</p>

Cibetka asijská dorůstá asi 5–11 kilogramů a tělo dospělých jedinců je v průměru zhruba 80 cm dlouhé, přičemž samci jsou o něco větší než samice. Kožich těchto zvířat je probarvený šedou nebo hnědou s výraznými černými skvrnami, které připomínají kresbu kočkovitých šelem.


Reklama

Cibetka asijská (Viverra zibetha), které se rovněž říká cibetka pravá nebo cibetka tainguenská, žije v oblasti jihovýchodní Asie a jižní Číny. Rovněž se vyskytuje v Nepálu, Bangladéši, na Malajském poloostrově, na čínském ostrově Chaj-nan a ve Vietnamu.

Samice cibetek jsou polyestrální, což znamená, že jsou během celého roku schopny rozmnožování. Každých dvanáct měsíců mají většinou dva vrhy, v nichž jsou obvykle tři nebo čtyři mláďata. Samička je vrhne v podzemní noře, nebo si vybere místo na povrchu ve velmi husté vegetaci. Mláďata během deseti dnů otvírají oči a po další zhruba měsíc je jejich matka kojí. Malé cibetky při porodu váží méně než 100 gramů a v průběhu 12 dní se jejich váha zdvojnásobí. Na konci měsíce mají čtyřnásobek porodní váhy.

Noční lovec cibetka

Cibetky žijí na loukách a pastvinách, ale také v podrostu a hustě zalesněných oblastech. Poměrně běžně přebývá i poblíž lidských obydlí, i když vůbec není jednoduché ji zahlédnout. Je to totiž noční tvor, který se coby zdatný lezec často pohybuje i ve větvích stromů. Ve dne přebývá v norách, které ovšem sama nehloubí – jen obsazuje prostory, dříve vybudované jinými tvory. Během jednoho dne se pohybuje v oblasti o rozsahu zhruba 1,7–5,4 km². Ačkoli si své teritorium značkuje, dosud nebylo zaznamenáno, že by si jej nějak zuřivě bránila.

TIP: Drahá zrna z trusu cibetek: Káva pro opravdové fajnšmekry

Během dne cibetka spí, v noci se vydává na lov. Jídelníček této šelmy je velmi široký, vezme zavděk ptáky, žábami, malými savci, ale také domácími zvířaty, jako jsou slepice a kuřata. Jídelníček si rovněž zpestřuje ovocem, kořínky, vejci a dokonce bylo zdokumentováno, že konzumovala ryby a kraby. Kořist usmrcuje tak, že ji pevně sevře do čelistí a rychle s ní cloumá, až jí zlomí páteř. Potravou cibetky by se mohla stát třeba i tato žába létavka annamská (Rhacophorus annamensis), která žije na jihu Vietnamu.

V přírodě se cibetky dožívají průměrně 15 let, v zajetí je zdokumentován věk přesahující 20 let. Od roku 2008 má tento elegantní tvor status téměř ohroženého zvířete, protože zejména v Číně jsou její stavy ohroženy lovem do pastí. Loví se mimo jiné kvůli sekretu, který se používá jako stabilizační látka do parfémů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907