Cíl Luna: Čína intenzivně pracuje na dvou mimořádných misích k Měsíci

Čína se netají svými vesmírnými ambicemi - v ještě v letošním roce chce přistát na odvrácené straně Měsíce a příští rok z něj dopravit vzorky na Zemi

27.08.2018 - Stanislav MihulkaLetos a příští rok by se stále ambicióznější Čína měla natrvalo zapsat do dějin dobývání Měsíce. První fáze letošní mise Čchang-e 4 přitom již proběhla. V květnu vyrazila k Měsíci téměř půltunová komunikační sonda Queqiao, která zajistí spojení mezi zbývajícími stroji mise a operátory na Zemi.

Mise Čchang-e 4 bude pokračovat v prosinci 2018, kdy k Měsíci vyrazí přistávací modul o hmotnosti 1 200 kg, který bude mít na palubě i 120 kg robotický rover. Tento rover je prakticky totožný s roverem mise Čchang-e 3, slavným Nefritovým králíkem. Zcela zásadní je ale místo přistání této mise, která jako první v historii míří na odvrácenou stranu Měsíce. Modul by měl přistát v oblasti kráteru Von Kármán, na jižní polokouli odvrácené strany Měsíce.

Odvrácená strana a odběr vzorků 

V roce 2019 k Luně vyrazí další pozoruhodná čínská mise, tentokrát Čchang-e 5. Jejím úkolem je dovézt vzorky hornin z Měsíce zpět na Zemi, poprvé od sedmdesátých let. Modul této mise odebere asi 2 kilogramu materiálu, až do hloubky cca 2 metry. Místo přistání je tentokrát na přivrácené straně Měsíce na vulkanické pláni Oceanus Procellarum, která je v češtině známá jako Oceán bouří.

TIP: Vesmírné ambice: Čína připravuje přistání lidské posádky na Měsíci

Ve Spojených státech dnes probíhá horká debata o tom, jak a kdy se vrátit na Měsíc. A Čína mezitím intenzivně sbírá body pro sebe. Jestli se tyto mise podaří, bude pro tuto zemi velkolepý kosmický úspěch. Zároveň již v Číně připravují přistání lidské posádky na Měsíci.

 

  • Zdroj textu

    IFL Science

  • Zdroj fotografií

    CNSA


Další články v sekci