Cíl Luna: Čína intenzivně pracuje na dvou mimořádných misích k Měsíci

27.08.2018 - Stanislav Mihulka

Čína se netají svými vesmírnými ambicemi - v ještě v letošním roce chce přistát na odvrácené straně Měsíce a příští rok z něj dopravit vzorky na Zemi

<p>Nefritový králík, lunární rover mise Čchang-e 3</p>

Nefritový králík, lunární rover mise Čchang-e 3


Reklama

Letos a příští rok by se stále ambicióznější Čína měla natrvalo zapsat do dějin dobývání Měsíce. První fáze letošní mise Čchang-e 4 přitom již proběhla. V květnu vyrazila k Měsíci téměř půltunová komunikační sonda Queqiao, která zajistí spojení mezi zbývajícími stroji mise a operátory na Zemi.

Mise Čchang-e 4 bude pokračovat v prosinci 2018, kdy k Měsíci vyrazí přistávací modul o hmotnosti 1 200 kg, který bude mít na palubě i 120 kg robotický rover. Tento rover je prakticky totožný s roverem mise Čchang-e 3, slavným Nefritovým králíkem. Zcela zásadní je ale místo přistání této mise, která jako první v historii míří na odvrácenou stranu Měsíce. Modul by měl přistát v oblasti kráteru Von Kármán, na jižní polokouli odvrácené strany Měsíce.

Odvrácená strana a odběr vzorků 

V roce 2019 k Luně vyrazí další pozoruhodná čínská mise, tentokrát Čchang-e 5. Jejím úkolem je dovézt vzorky hornin z Měsíce zpět na Zemi, poprvé od sedmdesátých let. Modul této mise odebere asi 2 kilogramu materiálu, až do hloubky cca 2 metry. Místo přistání je tentokrát na přivrácené straně Měsíce na vulkanické pláni Oceanus Procellarum, která je v češtině známá jako Oceán bouří.

TIP: Vesmírné ambice: Čína připravuje přistání lidské posádky na Měsíci

Ve Spojených státech dnes probíhá horká debata o tom, jak a kdy se vrátit na Měsíc. A Čína mezitím intenzivně sbírá body pro sebe. Jestli se tyto mise podaří, bude pro tuto zemi velkolepý kosmický úspěch. Zároveň již v Číně připravují přistání lidské posádky na Měsíci.

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CNSA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka muže z Bockstenu a jeho pravděpodobná podoba.

Historie

Čolpon-Ata se nachází téměř uprostřed severního břehu jezera a nabízí úžasné výhledy i pěkné pláže.

Cestování
Věda

Curiosity, vlastnoruční selfie

Vesmír

Elektronické tetování se dvěma senzory

Věda

Lékaři kontrolují zdravotní stav dvou odvedenců, povinná služba vzbudila na ostrovech vlnu nevole

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907