Čína úspěšně vypustila poslední satelit navigační sítě BeiDou

24.06.2020 - Stanislav Mihulka

Čína jako první velmoc dokončila budování pokročilé navigační sítě BeiDou, kterou teď tvoří 30 satelitů BDS-3. Čínská navigační síť je tak plnohodnotnou alternativou k americkému GPS, evropskému Galileu a ruské síti Glonass

<p>Start rakety Dlouhý pochod 3B se satelitem sítě BeiDou-3.</p>

Start rakety Dlouhý pochod 3B se satelitem sítě BeiDou-3.


Reklama

Čína v těchto dnech dosáhla významného úspěchu, když vynesla na oběžnou dráhu poslední plánovaný satelit globální navigační sítě BeiDou. Završili tím úsilí, které probíhá již desítky let. Satelit Beidou Navigation Satellite (BDS) dopravila na oběžnou dráhu nosná raketa Dlouhý pochod 3B, která startovala v úterý 24. června (2020) ráno z kosmodromu Si-čchang v jihozápadní Číně.

Start byl původně odložen o týden, kvůli technickým problémům s nosnou raketou. Čína tradičně nespěchá s ohlašováním úspěšných kosmických startů. Tentokrát ale udělali výjimku a start satelitu ohlásili dopředu, a poté jej i přenášeli živě na státní televizní stanici CCTV. To do značné míry ukazuje na význam dokončení sítě BeiDou pro čínské globální ambice.

Navigační síť BeiDou-3

Čína zahájila vývoj navigační sítě BeiDou v devadesátých letech. První satelit tohoto systému umístili na oběžnou dráhu v říjnu 2000. Dnes již operuje 3. generace těchto satelitů, v podobě sítě označované jako BSD-3. Teď už ji tvoří celkem 30 satelitů, které, na rozdíl od předešlých generací sítě BeiDou, poskytnou globální pokrytí. Síť nabízí celou řadu aplikací, od velmi přesného určení polohy, až po rychlou komunikaci v podobě krátkých zpráv.

TIP: Čína zahájila rok 2020 ve vesmíru vypuštěním satelitu s tajným posláním

Čína teď dokončení sítě BDS-3 předběhla Spojené státy, které pracují na modernizaci slavného navigačního systému Global Positioning System (GPS). Modernizace sítě GPS a vypouštění satelitů GPS III nabraly zpoždění kvůli pandemii COVID-19 a s dokončením se počítá v roce 2023. Ve světě jsou ještě dvě další konkurenční navigační sítě, evropský systém Galileo a ruský Glonass, které rovněž zatím nejsou dokončené.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Space.com/CCTV

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907