Čína úspěšně vypustila poslední satelit navigační sítě BeiDou

24.06.2020 - Stanislav Mihulka

Čína jako první velmoc dokončila budování pokročilé navigační sítě BeiDou, kterou teď tvoří 30 satelitů BDS-3. Čínská navigační síť je tak plnohodnotnou alternativou k americkému GPS, evropskému Galileu a ruské síti Glonass

<p>Start rakety Dlouhý pochod 3B se satelitem sítě BeiDou-3.</p>

Start rakety Dlouhý pochod 3B se satelitem sítě BeiDou-3.


Reklama

Čína v těchto dnech dosáhla významného úspěchu, když vynesla na oběžnou dráhu poslední plánovaný satelit globální navigační sítě BeiDou. Završili tím úsilí, které probíhá již desítky let. Satelit Beidou Navigation Satellite (BDS) dopravila na oběžnou dráhu nosná raketa Dlouhý pochod 3B, která startovala v úterý 24. června (2020) ráno z kosmodromu Si-čchang v jihozápadní Číně.

Start byl původně odložen o týden, kvůli technickým problémům s nosnou raketou. Čína tradičně nespěchá s ohlašováním úspěšných kosmických startů. Tentokrát ale udělali výjimku a start satelitu ohlásili dopředu, a poté jej i přenášeli živě na státní televizní stanici CCTV. To do značné míry ukazuje na význam dokončení sítě BeiDou pro čínské globální ambice.

Navigační síť BeiDou-3

Čína zahájila vývoj navigační sítě BeiDou v devadesátých letech. První satelit tohoto systému umístili na oběžnou dráhu v říjnu 2000. Dnes již operuje 3. generace těchto satelitů, v podobě sítě označované jako BSD-3. Teď už ji tvoří celkem 30 satelitů, které, na rozdíl od předešlých generací sítě BeiDou, poskytnou globální pokrytí. Síť nabízí celou řadu aplikací, od velmi přesného určení polohy, až po rychlou komunikaci v podobě krátkých zpráv.

TIP: Čína zahájila rok 2020 ve vesmíru vypuštěním satelitu s tajným posláním

Čína teď dokončení sítě BDS-3 předběhla Spojené státy, které pracují na modernizaci slavného navigačního systému Global Positioning System (GPS). Modernizace sítě GPS a vypouštění satelitů GPS III nabraly zpoždění kvůli pandemii COVID-19 a s dokončením se počítá v roce 2023. Ve světě jsou ještě dvě další konkurenční navigační sítě, evropský systém Galileo a ruský Glonass, které rovněž zatím nejsou dokončené.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Space.com/CCTV

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907