Čínská nosná raketa Dlouhý pochod 3B vynesla na oběžnou dráhu satelit TJS 5. K čemu má přesně sloužit není jasné...
V Číně zahájili nový rok vesmírných letů startem, který si hned získal velkou pozornost. Na oběžnou dráhu vyrazila nosná raketa Dlouhý pochod 3B, která vzlétla z kosmodromu Si-čchang, na jihu provincie S’-čchuan. Podle čínských médií se mise zdařila a raketa vynesla svůj náklad na oběžnou dráhu ve výšce 36 tisíc kilometrů.
Otázkou ale je, co vlastně bylo nákladem. Čínské zdroje uvádějí, že šlo o satelit TJS 5. A to je v podstatě vše, co o tomto nákladu víme, kromě neurčitých údajů, že satelit bude sloužit testům nových technologií přenosu dat. Čína sice obvykle nebývá příliš sdílná, ale obvykle uvádí, kdo který satelit vlastní či kdo ho bude užívat. U „satelitu TJS 5“ o tom není ani zmínky.
Podobný start uskutečnila Čína například v roce 2017, kdy vypustila satelit TJS 2. Ani o tomto satelitu nebylo známo nic bližšího. Západní analytici se domnívají, že by satelit TSJ 5 mohl být součástí technologie pro detekci vypuštěných raket. Pravý účel zařízení se ale doposud potvrdit nepodařilo.
TIP: Čína úspěšně vyzkoušela svou zatím největší nosnou raketu Dlouhý pochod 5
V poslední čtvrtině roku 2019 měli v Číně při letech do vesmíru velmi napilno. Zahájili například vypouštění více nosných raket pár dní nebo dokonce pár hodin po sobě. V roce 2020 se Čína chystá vypustit více než 40 satelitů.
HistorieMrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)
ZajímavostiTradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, Artemis, CC0)
VálkaExplodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)