Čína úspěšně vyzkoušela svou zatím největší nosnou raketu Dlouhý pochod 5

09.11.2016 - Stanislav Mihulka

Nová čínská těžká nosná raketa směle obstojí v mezinárodní konkurenci

Dlouhý pochod 5 -<p>Těžká nosná raketa Dlouhý pochod 5 pár dní před startem</p>
Dlouhý pochod 5 -

Těžká nosná raketa Dlouhý pochod 5 pár dní před startem


Reklama

V Číně má za sebou svůj první let těžká nosná raketa Dlouhý pochod 5. Odstartovala 3. listopadu z kosmodromu u města Wenchang na ostrově Chaj-nan v Jihočínském moři. Pro Čínu je to další krok na cestě ke zprovoznění vlastní trvalé kosmické stanice.

Dlouhý pochod 5 je těžká nosná raketa, kterou vyvinula státní společnost CALT (China Academy of Launch Vehicle Technology). Nosnou raketu o délce 57 metrů a celkové hmotnosti 879 tun tvoří dva stupně.

Dlouhý pochod 5 vynese 25 tun nákladu

Na nízkou oběžnou dráhu Země vynese přibližně 25 tun nákladu, čímž o několik tun předčí evropskou těžkou nosnou raketu Ariane 5 i ruskou raketu Proton-M a jen o něco málo zaostává za americkou nosnou raketou Delta IV Heavy.

Jak u Číny bývá zvykem, o nákladu, který při svém prvním startu vynesla raketa Dlouhý pochod 5, toho moc nevíme. Podle dostupných informací byl součástí nákladu experimentální satelit Shijian 17, který by měl na oběžné dráze testovat elektrický pohon.

TIP: Úspěšný start Tchien-kung 2: Čína je zase o krok blíž vlastní vesmírné stanici

Během letu nosné rakety se sice objevily dílčí problémy, celkově šlo ale o úspěšný let. V příštích letech můžeme očekávat další starty Dlouhého pochodu 5. Měly by být součástí stavby čínské kosmické stanice a vyslání čínských sond k Měsíci i Marsu.

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: China National Space Administration

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prasata se významně podílejí na šíření řady nebezpečných virů.

Věda

Jeden z nejznámějších pohledů na Yosemitské údolí posledním denním světle. Vlevo stěna El Capitan, napravo Bridalveil Fall a za ním v pozadí Half Dome.

Příroda

Univerzita vybírala poplatky od studentů i mistrů, a kdo nepřispěl, tomu hrozila mimo jiné pokuta.

Historie

Betelgeuse na snímku soustavy radioteleskopů ALMA

Vesmír
Revue

Užitek z odpadu 

plast
stavba: silnice | kde: Nizozemsko

Plasty lze využít mimo jiné coby alternativu pro asfalt. Jejich nesporná výhoda totiž tkví v tepelné odolnosti, sahající od −40 °C do 80 °C. Vozovku z recyklátu navíc tolik neohrožují povětrnostní podmínky, a tudíž tak snadno nepodléhá erozi – oproti běžné asfaltové silnici má mít až trojnásobnou životnost. I pokládání recyklovaných cest je rychlejší, protože vznikají z předem připravených dílů, které se spojují k sobě. Komunikace se tak nebuduje měsíce, nýbrž pouhé týdny. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907