Nová čínská těžká nosná raketa směle obstojí v mezinárodní konkurenci
V Číně má za sebou svůj první let těžká nosná raketa Dlouhý pochod 5. Odstartovala 3. listopadu z kosmodromu u města Wenchang na ostrově Chaj-nan v Jihočínském moři. Pro Čínu je to další krok na cestě ke zprovoznění vlastní trvalé kosmické stanice.
Dlouhý pochod 5 je těžká nosná raketa, kterou vyvinula státní společnost CALT (China Academy of Launch Vehicle Technology). Nosnou raketu o délce 57 metrů a celkové hmotnosti 879 tun tvoří dva stupně.
Na nízkou oběžnou dráhu Země vynese přibližně 25 tun nákladu, čímž o několik tun předčí evropskou těžkou nosnou raketu Ariane 5 i ruskou raketu Proton-M a jen o něco málo zaostává za americkou nosnou raketou Delta IV Heavy.
Jak u Číny bývá zvykem, o nákladu, který při svém prvním startu vynesla raketa Dlouhý pochod 5, toho moc nevíme. Podle dostupných informací byl součástí nákladu experimentální satelit Shijian 17, který by měl na oběžné dráze testovat elektrický pohon.
TIP: Úspěšný start Tchien-kung 2: Čína je zase o krok blíž vlastní vesmírné stanici
Během letu nosné rakety se sice objevily dílčí problémy, celkově šlo ale o úspěšný let. V příštích letech můžeme očekávat další starty Dlouhého pochodu 5. Měly by být součástí stavby čínské kosmické stanice a vyslání čínských sond k Měsíci i Marsu.
New Scientist
HistoriePýthie vydává věštby, obraz Camillo Miola, 1880. Tyto věštkyně sloužily v Apollonově chrámu v Delfách. (ilustrace: Wikimedia Commons, J. Paul Getty Museum, CC0)
PřírodaÚdajně občas loví tak, že plave dokolečka takovou rychlostí, až se vytvoří vír, který strhne rybky odpočívající na dně nebo pod břehem. (foto: Vladimír Čech ml. - se souhlasem k publikování)
VesmírV novozélandském Národním parku Tongariro se nacházejí dvě z nejaktivnějších sopek na světě – Ngauruhoe a Ruapehu. (ilustrační foto: Pexels, Anastasia Yudin, CC0)