Čínská biotechnologická společnost vůbec poprvé naklonovala vlka arktického

Čínská biotechnologická společnost Sinogene Biotechnologies oznámila, že se jim podařilo naklonovat vlka arktického. Čínští vědci věří, že jejich počin může pomoci ohroženým druhům

28.09.2022 - Stanislav MihulkaVlk arktický (Canis lupus arctos) představuje poddruh klasického vlka obecného (Canis lupus). Žije v extrémních podmínkách kanadské tundry, kde teplota místy klesá pod mínus 50 °C. Na rozdíl od jiných populací vlků tráví vlci arktičtí celý život na sever od hranice lesa, tedy linie, která vymezuje výskyt stromů. Vlci arktičtí nejsou ohroženi vyhynutím – podle červeného seznamu IUCN patří do kategorie málo dotčených druhů, tedy takových, u kterých jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.

Vlčí dvojče ze zábavního parku

Právě vlka arktického si vzala na mušku čínská biotechnologická společnost Sinogene Biotechnologies. Samice jménem Maya se narodila v Pekingu na počátku června. Biotechnologická společnost svůj úspěch oznámila minulý týden. Maya byla vytvořena z kožního štěpu, odebraného ze vzorků získaných od vlka z kontroverzního čínského zábavního parku Harbin Polarland. Součástí tohoto parku je i hotel, na který se v minulosti snášela kritika nejen z řad ochránců zvířat – hotelové pokoje jsou zde totiž velmi těsně propojené s výběhy ledních medvědů, a právě takřka úplná absence soukromí zvířat byla trnem v oku mnoha odborníků.

Vědci z Sinogene Biotechnologies při klonování použili metodu přenosu jader somatických buněk. Stejným způsobem byla v roce 1996 klonována slavná ovce Dolly a po ní celá řada druhů savců, včetně koček, psů, koní, králíků nebo třeba potkanů. Velmi podobný postup byl použit při pokusu o klonování nedávno vymřelého kozorožce pyrenejského (Capra pyrenaica pyrenaica). V případě společnosti Sinogene Biotechnologies byl genetický materiál vlka arktického vložen do vajíčka fenky bígla, která se stala náhradní matkou.

TIP: Kdy vzkřísíme dinosaury? Sestavení kompletní DNA je blíž než kdykoliv předtím

Naklonování vlčice není zdaleka jediným úspěchem Sinogene Biotechnologies v této oblasti. Společnost sídlící v Pekingu provozuje úspěšnou službu nabízející klonování domácích mazlíčků, zejména psů a koček. V roce 2019 se jim také jako prvním podařilo naklonovat policejního psa, disponujícího nadstandardními čichovými schopnostmi.


Další články v sekci