Čínská biotechnologická společnost vůbec poprvé naklonovala vlka arktického

28.09.2022 - Stanislav Mihulka

Čínská biotechnologická společnost Sinogene Biotechnologies oznámila, že se jim podařilo naklonovat vlka arktického. Čínští vědci věří, že jejich počin může pomoci ohroženým druhům

<p>100 dnů starý vlčí klon Maya. <em>(foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)</em></p>

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)


Reklama

Vlk arktický (Canis lupus arctos) představuje poddruh klasického vlka obecného (Canis lupus). Žije v extrémních podmínkách kanadské tundry, kde teplota místy klesá pod mínus 50 °C. Na rozdíl od jiných populací vlků tráví vlci arktičtí celý život na sever od hranice lesa, tedy linie, která vymezuje výskyt stromů. Vlci arktičtí nejsou ohroženi vyhynutím – podle červeného seznamu IUCN patří do kategorie málo dotčených druhů, tedy takových, u kterých jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.

Vlčí dvojče ze zábavního parku

Právě vlka arktického si vzala na mušku čínská biotechnologická společnost Sinogene Biotechnologies. Samice jménem Maya se narodila v Pekingu na počátku června. Biotechnologická společnost svůj úspěch oznámila minulý týden. Maya byla vytvořena z kožního štěpu, odebraného ze vzorků získaných od vlka z kontroverzního čínského zábavního parku Harbin Polarland. Součástí tohoto parku je i hotel, na který se v minulosti snášela kritika nejen z řad ochránců zvířat – hotelové pokoje jsou zde totiž velmi těsně propojené s výběhy ledních medvědů, a právě takřka úplná absence soukromí zvířat byla trnem v oku mnoha odborníků.

Vědci z Sinogene Biotechnologies při klonování použili metodu přenosu jader somatických buněk. Stejným způsobem byla v roce 1996 klonována slavná ovce Dolly a po ní celá řada druhů savců, včetně koček, psů, koní, králíků nebo třeba potkanů. Velmi podobný postup byl použit při pokusu o klonování nedávno vymřelého kozorožce pyrenejského (Capra pyrenaica pyrenaica). V případě společnosti Sinogene Biotechnologies byl genetický materiál vlka arktického vložen do vajíčka fenky bígla, která se stala náhradní matkou.

TIP: Kdy vzkřísíme dinosaury? Sestavení kompletní DNA je blíž než kdykoliv předtím

Naklonování vlčice není zdaleka jediným úspěchem Sinogene Biotechnologies v této oblasti. Společnost sídlící v Pekingu provozuje úspěšnou službu nabízející klonování domácích mazlíčků, zejména psů a koček. V roce 2019 se jim také jako prvním podařilo naklonovat policejního psa, disponujícího nadstandardními čichovými schopnostmi.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907