Čínský lunární rover Yutu 2 překonal dávný rekord Lunochodu

20.12.2019 - Stanislav Mihulka

Nefritový králík pracuje na Měsíci již téměř rok. Podařilo se mu překonat rekord Lunochodu 1

<p>Čínský lunární šampion Yutu 2</p>

Čínský lunární šampion Yutu 2


Reklama

Ve skrytu před našimi zraky pracuje  na odvrácené straně Měsíce už 11 měsíců. Nyní dosáhl významného úspěchu. Řeč je o čínském lunárním roveru Yutu 2, který v těchto dnech překonal pozoruhodný a již hodně starý rekord sovětského Lunochodu 1 v délce aktivní činnosti na povrchu Měsíce. Yutu 2 se na povrch Luny dostal jako součást čínské průzkumné mise Čchang-e 4.

Yutu 2, čili Nefritový králík 2 přistál na Měsíci 3. ledna letošního roku, v oblasti kráteru Von Kármán na odvrácené straně Měsíce. Od té doby tam pilný čínský robot pracuje. Sovětský rover Lunochod 1 přistál v Moři dešťů 17. listopadu 1970, jako první vozidlo, které kdy jezdilo po povrchu jiného kosmického tělesa.

Lunochod na Měsíci

Dálkově řízený Lunochod 1 vydržel fungovat přes 11 lunárních nocí. Dvanáctý lunární den už ale operátoři nenavázali s Lunochodem 1 spojení a 4. října 1971, tedy po 321 dnu celou misi oficiálně ukončili. Za tu dobu Lunochod 1 urazil na povrchu Měsíce 10 540 metrů a pořídil 20 tisíc snímků i 25 chemických rozborů.

TIP: Zvláštní nález: Nefritový králík objevil na Měsíci neznámou barevnou substanci

Zatím není jasné, jakou bude mít nový rekord podobu. Čínský šampion totiž podle všeho bude dál pokračovat v průzkumu Luny. Yutu 2 i přistávací modul mise Čchang-e 4 momentálně odpočívají, protože teď zažívají další lunární noc. Čínský rover zatím ujel 345 metrů je ale poměrně pravděpodobné, že další metry ještě přidá.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: CNSA/CLEP

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907