Čínský lunární rover Yutu 2 překonal dávný rekord Lunochodu

20.12.2019 - Stanislav Mihulka

Nefritový králík pracuje na Měsíci již téměř rok. Podařilo se mu překonat rekord Lunochodu 1

<p>Čínský lunární šampion Yutu 2</p>

Čínský lunární šampion Yutu 2


Reklama

Ve skrytu před našimi zraky pracuje  na odvrácené straně Měsíce už 11 měsíců. Nyní dosáhl významného úspěchu. Řeč je o čínském lunárním roveru Yutu 2, který v těchto dnech překonal pozoruhodný a již hodně starý rekord sovětského Lunochodu 1 v délce aktivní činnosti na povrchu Měsíce. Yutu 2 se na povrch Luny dostal jako součást čínské průzkumné mise Čchang-e 4.

Yutu 2, čili Nefritový králík 2 přistál na Měsíci 3. ledna letošního roku, v oblasti kráteru Von Kármán na odvrácené straně Měsíce. Od té doby tam pilný čínský robot pracuje. Sovětský rover Lunochod 1 přistál v Moři dešťů 17. listopadu 1970, jako první vozidlo, které kdy jezdilo po povrchu jiného kosmického tělesa.

Lunochod na Měsíci

Dálkově řízený Lunochod 1 vydržel fungovat přes 11 lunárních nocí. Dvanáctý lunární den už ale operátoři nenavázali s Lunochodem 1 spojení a 4. října 1971, tedy po 321 dnu celou misi oficiálně ukončili. Za tu dobu Lunochod 1 urazil na povrchu Měsíce 10 540 metrů a pořídil 20 tisíc snímků i 25 chemických rozborů.

TIP: Zvláštní nález: Nefritový králík objevil na Měsíci neznámou barevnou substanci

Zatím není jasné, jakou bude mít nový rekord podobu. Čínský šampion totiž podle všeho bude dál pokračovat v průzkumu Luny. Yutu 2 i přistávací modul mise Čchang-e 4 momentálně odpočívají, protože teď zažívají další lunární noc. Čínský rover zatím ujel 345 metrů je ale poměrně pravděpodobné, že další metry ještě přidá.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: CNSA/CLEP

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907