Čínský radioteleskop FAST by mohl detekovat hejna mimozemských sond

18.10.2021 - Stanislav Mihulka

Podle gruzínského vědce by čínský radioteleskop FAST mohl pátrat po mimozemských sondách

<p>Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen detekovat čínský radioteleskop FAST.</p>

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen detekovat čínský radioteleskop FAST.


Reklama

Pokud ve vesmíru existují pokročilé civilizace, měly by mít k dispozici technologie, s nimiž by mohly prozkoumávat celé galaxie. Jednou z možností jsou sebereplikující se sondy, známé jako von Neumannovy sondy. Takové stroje by vyráběly své další kopie z materiálů, které naleznou cestou vesmírem.

Zaza Osmanov z gruzínské Univerzity Tbilisi nedávno spočítal, že by takové sondy mohl docela dobře objevit nedávno zprovozněný masivní radioteleskop FAST, momentálně největší radioteleskop na světě. FAST by mohl detekovat hejna von Neumannových sond v poměrně značné vzdálenosti od Sluneční soustavy.

Detekce mimozemských sond

Osmanov tvrdí, že by hejna těchto sond měla být viditelná právě v té oblasti rádiového záření, ve které pozoruje vesmír radioteleskop FAST. Jako všechny stroje, měly by i tyto sondy vydávat nějaké elektromagnetické záření. Podle Osmanových odhadů by to měly být zmíněné rádiové vlny. 

TIP: Nový největší radioteleskop světa v Číně má za sebou první objevy

Vzhledem k citlivosti radioteleskopu FAST bychom měli být schopni detekovat hejna von Neumannových sond do vzdálenosti asi 16 tisíc světelných let, pokud půjde o technologii civilizace typu II Kardašovovy škály, tedy „hvězdné“ civilizace. To představuje asi 15 procent Mléčné dráhy. V případě sebereplikujících se sond civilizace typu III, čili „galaktických“, by FAST mohl být ještě úspěšnější - objevit by je mohl až do vzdálenosti 400 milionů světelných let, což zahrnuje i mnoho sousedních galaxií.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907