Čínští vědci mají autonomní plavidlo, které odpaluje suborbitální rakety

03.02.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Poloautonomní plavidlo USSV</p>

Poloautonomní plavidlo USSV


Reklama

Vědci v poslední době často využívají suborbitální rakety. Používají je k rozmanitým pozorováním a experimentům ve vysokých výškách, ať už jde o počasí nebo různé fyzikální jevy. Takové rakety se dostanou do větších výšek, než například výzkumné balony. Vzhledem k startům z odpalovacích ramp jsou ale suborbitální rakety obvykle omezené na oblasti souší. Je sice možné je odpalovat z lodí, to ale bývá komplikované a hlavně nákladné.

Čínští odborníci se to rozhodli změnit a vyvinuli bezpilotní autonomní poloponořené plavidlo, označované jako USSV (podle anglického unmanned semi-submersible vehicle). Toto sofistikované plavidlo se přitom může pustit téměř kamkoliv na světových oceánech a zároveň slouží jako plovoucí odpalovací rampa pro vědecké suborbitální rakety.

TIP: Dron v hlubinách: Boeing představil výkonnou autonomní ponorku

Plavidlo USSV nedávno úspěšně prošlo testem, při němž vypustilo jednu suborbitální raketu. Raketa byla vybavená řadou senzorů a v reálném čase měřila teplotu povrchu oceánu, atmosférický tlak, teplotu vzduchu, vlhkost a parametry větru. V budoucnu by vědeckými přístroji mohla být vybavena i samotná plavidla USSV, která by mohla vytvořit síť dlouhodobě operujících autonomních plavidel po všech oceánech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Institute of Atmospheric Physics, Chinese Academy of Sciences

  • Zdroj fotografií: Zheng Siping

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907