Čmeláci s elektronickými batůžky budou hlídat úrodu na farmách

Farmáři se možná brzy dočkají pomoci od hmyzu vybaveného miniaturní elektronikou

14.12.2018 - Stanislav Mihulka



Jak sesbírat skutečně komplexní data o divoké flóře nebo o kondici rostlin na obřích plantážích? Můžeme na tento úkol nasadit desítky dobrovolníků, případně vyslat armádu miniaturních dronů. Ruční sběr dat je ale velmi pomalý, pracný a ve výsledku i drahý. Drony jsou zase poměrně těžké, relativně drahé a jejich zdroje energie vydrží jen po krátkou dobu.

Vědci americké Washingtonské univerzity v Seattlu se rozhodli využít služeb miniaturních dronů, které již před miliony let vyvinula evoluce. Namísto mechanických dronů použili hmyzí opylovače, v tomto případě čmeláky, které vybavili drobnými batůžky se senzory a nezbytnou elektronikou.

TIP: Hmyz a vyšší matematika: Jak a podle čeho hledají zvířata správnou cestu?

Takto vytvoření bioničtí opylovači mohou létat podstatně déle než maličké mechanické drony, jsou zcela autonomní a velmi dobře sbírají potřebná data v prostředí.

Batůžky bionických čmeláků obsahují paměť na naměřená data, senzory pro monitorování teploty prostředí, vlhkosti, a také intenzity osvětlení, miniaturní dobíjitelnou baterii a komunikační zařízení pro přenos dat. Kompletně naložené batůžky s elektronikou přitom váží pouhých 102 miligramů, což odpovídá asi 7 neuvařeným zrnkům rýže. Pro silné čmeláky tak nepředstavují vážný problém.

  • Zdroj textu

    University of Washington

  • Zdroj fotografií

    Mark Stone/University of Washington


Další články v sekci