Co je příčnou slunečních otřesů? Čím připomínají pozemské zemětřesení?

17.11.2018 - Michal Švanda

<p>Seismické vlny na Slunci připomínají kruhové vlnky na vodní hladině.</p>

Seismické vlny na Slunci připomínají kruhové vlnky na vodní hladině.


Reklama

Dodnes používané označení hvězd coby stálic je vlastně velmi nepřesné. Hvězdy totiž nejsou stále stejné: Mnohé z nich vykazují pulzaci. Pulzační proměnné hvězdy patří mezi důležité vesmírné objekty, neboť periody pulzací některých z nich – například známých cefeid – úzce souvisejí se základními parametry daného objektu, zejména s jeho celkovou zářivostí. Ze změřené periody pulzací lze tudíž odvodit celkovou svítivost, a pokud ji srovnáme s pozorovanou jasností, můžeme nezávisle určit vzdálenost konkrétní hvězdy. 

Slunce nepatří mezi klasické pulzátory, přesto se o slunečních pulzacích mluví často. Nejedná se však o prostou změnu objemu hvězdy: Malé lokalizované výchylky připomínají svými projevy spíš pozemské zemětřesení. Jejich původcem jsou zvukové vlny vyvolané přípovrchovými konvektivními pohyby. Stejně jako na Zemi, i na Slunci a jemu podobných hvězdách lze tyto vlny využít ke studiu nitra daného objektu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Revue
Reklama

Před 29 miliony let dopadl v Libyjské poušti meteorit, který vytvořil spoustu pěkného žlutého skla. Dávní zlatníci je později použili k výrobě šperků pro slavného Tutanchamona.

Vesmír

Marsovské selfie 

Rover Curiosity (anglicky „zvídavost“) přistál na Marsu 6. srpna 2012, s cílem zkoumat tamní klima i geologii a pátrat po stopách vody či živých organismů. Mise měla trvat dva roky, následně však byla prodloužena na neurčito a Curiosity pracuje dodnes. Snímek z 5. srpna 2015 jej zachycuje na úbočí hory Mount Sharp, těsně před navrtáním kamene pojmenovaného Buckskin.

Vesmír

Baron Adolf Erik Nordenskiöld označil již v 19. století Katalánský atlas za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907