Co je to statický zážeh? Jak probíhá a proč se provádí?

24.09.2022 - Michal Švanda

Prototyp raketového nosiče Super Heavy známý jako Booster 7 absolvoval tento týden další důležitý test. SpaceX vůbec poprvé zažehla sedm jeho motorů Raptor V2 současně. K čemu tzv. statické zážehy slouží a proč se vlastně provádí?

<p>Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. <em>(foto: SpaceX, CC BY 4.0)</em></p>

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceX, CC BY 4.0)


Reklama

Stavba raketových nosičů se sice od svých počátků v polovině 20. století významně posunula, nadále však patří mezi královské inženýrské disciplíny. Při vypouštění raket se může pokazit spousta věcí, přičemž valná většina možných chyb by znamenala ztrátu nejen nosiče, ale také drahého nákladu na jeho špici.

TIP: Jaké zplodiny vypouští raketa?

Bezpochyby nejdůležitější součást raket tvoří jejich motor. Výrobci si musejí být jisti, že samotná pohonná jednotka, její ovládání i navázané systémy fungují bezchybně. Proto se před prvním startem nosiče provádí statický zážeh: Probíhá v plné konfiguraci rakety na startovací rampě a trvá typicky několik desítek sekund. Má simulovat chod motoru během iniciální, nejrizikovější fáze letu a prověří se při něm, že všechny kritické systémy a komponenty pracují podle očekávání. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Co se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)

Historie

Perleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, HonzachCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrdličky divoké tráví zimu na afrických zimovištích na jižním okraji Sahary a na evropská hnízdiště se vrací obvykle v dubnu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907