Co je to statický zážeh? Jak probíhá a proč se provádí?

24.09.2022 - Michal Švanda

Prototyp raketového nosiče Super Heavy známý jako Booster 7 absolvoval tento týden další důležitý test. SpaceX vůbec poprvé zažehla sedm jeho motorů Raptor V2 současně. K čemu tzv. statické zážehy slouží a proč se vlastně provádí?

<p>Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. <em>(foto: SpaceX, CC BY 4.0)</em></p>

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceX, CC BY 4.0)


Reklama

Stavba raketových nosičů se sice od svých počátků v polovině 20. století významně posunula, nadále však patří mezi královské inženýrské disciplíny. Při vypouštění raket se může pokazit spousta věcí, přičemž valná většina možných chyb by znamenala ztrátu nejen nosiče, ale také drahého nákladu na jeho špici.

TIP: Jaké zplodiny vypouští raketa?

Bezpochyby nejdůležitější součást raket tvoří jejich motor. Výrobci si musejí být jisti, že samotná pohonná jednotka, její ovládání i navázané systémy fungují bezchybně. Proto se před prvním startem nosiče provádí statický zážeh: Probíhá v plné konfiguraci rakety na startovací rampě a trvá typicky několik desítek sekund. Má simulovat chod motoru během iniciální, nejrizikovější fáze letu a prověří se při něm, že všechny kritické systémy a komponenty pracují podle očekávání. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907