Co může způsobovat podivné rádiové kroužky?

Šlo o jedno z překvapení konce roku 2019. Astronomka Anna Kapinska studovala přehlídku oblohy pořízenou rádiovým interferometrem ASKAP alias Australian Square Kilometer Array Pathfinder. V mapách si při tom všimla několika nápadných objektů, jež připomínaly velmi symetrické kroužky

25.02.2023 - Michal ŠvandaK dnešnímu dni jich známe méně než deset, všechny mají zdánlivý rozměr kolem jedné obloukové minuty a na mapách je nalezneme daleko od roviny Galaxie. Pro svůj jedinečný vzhled dostaly název „podivné rádiové kroužky“, tedy „odd radio circles“ (OCD), a svým tvarem připomínají struktury planetárních mlhovin. Ty jsou ovšem výrazně menší a pozorovatelné ve viditelném světle, zatímco OCD nejsou patrné v jiné než rádiové oblasti elektromagnetického spektra.

TIP: Astronomové vystopovali nový tajemný objekt, produkující rádiový signál

Zmíněná vlastnost zřejmě omezuje možnosti jejich vysvětlení, jasno však odborníci nemají. Podle nejlákavější hypotézy sledujeme rádiovou odezvu sférické rázové vlny, spojené s kataklyzmickou událostí z dávné minulosti. Za dobu své existence by tato vlna urazila značnou vzdálenost a dnes by procházela neutrálním vodíkem v mezigalaktickém prostoru, jehož záření se typicky vyskytuje v rádiové oblasti spektra. Nelze ovšem ani vyloučit, že jde o artefakty spojené s pořizováním a zpracováním rádiových map. Otázka původu OCD tak zůstává otevřená.


Další články v sekci