Co obklopuje slavný pás hvězd v Orionu? Temné mlhoviny i rozsáhlé hvězdokupy

05.06.2017 - Martin Reichman

<p>Orionův pás je nápadný asterismus tří téměř stejně jasných hvězd. Pás se nachází těsně pod nebeským rovníkem a rozděluje Oriona na severní a jižní část.</p>

Orionův pás je nápadný asterismus tří téměř stejně jasných hvězd. Pás se nachází těsně pod nebeským rovníkem a rozděluje Oriona na severní a jižní část.


Reklama

Hloubková expozice ukazuje, že slavný pás hvězd v Orionu obklopují temné mlhoviny i rozsáhlé hvězdokupy, ponořené do rozsáhlých proudů plynu ve velkém komplexu Orionova molekulárního mračna. Vlevo jsou k vidění tři nejjasnější hvězdy Orionova pásu: Alnitak, Alnilam, Mintaka.

TIP: Superúlovek: Nejhlubší pohled do srdce mlhoviny v Orionu

Těsně pod nejnižší hvězdou ze tří hvězd pásu, pod Alnitakem, se nachází mlhovina Plamen, která uprostřed filamentů tmavě hnědého prachu září excitovaným vodíkem.

Vpravo od Alnitaku se nachází mlhovina Koňská hlava – tmavý zářez hustého prachu, který je možná nejlépe rozpoznatelným tvarem mlhoviny na obloze. Toto tmavé molekulární mračno vzdálené zhruba 1 500 světelných let od Země je vidět především díky záři blízké hmotné hvězdy Sigma Orionis.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907