Co by se stalo, kdyby byla Země dvakrát větší?

11.02.2017 - Michal Švanda

Život -<p>Jak by vypadal život na Zemi při odlišných podmínkách se můžeme jen dohadovat.</p>
Život -

Jak by vypadal život na Zemi při odlišných podmínkách se můžeme jen dohadovat.


Reklama

Kdyby byla Země dvakrát větší, byla by při stejné hustotě osmkrát hmotnější a přitažlivá síla na jejím povrchu by také vzrostla dvakrát. Znamenalo by to, že by byl rovněž proporčně větší atmosférický tlak na povrchu. Zvýšený tlak by ovšem nejspíš vedl k výraznějšímu skleníkovému efektu na počátku vývoje planety, a pak by zůstávalo otázkou, zda by vůbec mohla na povrchu zkondenzovat voda a vytvořit oceány. Pokud by k tomu nedošlo, nevyvinul by se na Zemi život. 

Předpokládejme však, že voda kondenzovat mohla. Život by se pak mohl zrodit, musel by se ovšem novým podmínkám přizpůsobit. Rostliny, jež se pnou ke Slunci, by musely být mnohem tužší, aby jejich buněčná struktura váhu nadzemních částí unesla. Zvířata by musela mít podstatně mohutnější nohy, pokud by se jim vůbec vyvinuly. Mohlo by totiž být výhodnější zůstat co možná nejníž nad zemským povrchem a raději se po něm plazit než běhat. Je možné, že by světlo světa nikdy nespatřili létající tvorové, případně že by život zůstal pouze v oceánech. 

Zvýšené by byly i parciální tlaky jednotlivých komponent atmosféry: Například při stejném složení plynného obalu planety by parciální tlak kyslíku mohl dosáhnout hodnoty 540 mm rtuťového sloupce, což je pro člověka toxické. I s tím by se však život nejspíš vyrovnal. Každopádně by vypadal úplně jinak, než jak ho známe dnes.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 6/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907