Co se stane s plynnými obry, až za miliardy let vyhoří naše Slunce?

30.01.2020 - Stanislav Mihulka

Jak bude vypadat naše Sluneční soustava až se Slunce změní v bílého trpaslíka?

<p>Mladý bílý trpaslík „opékající“ planetu velikosti Neptunu.</p>

Mladý bílý trpaslík „opékající“ planetu velikosti Neptunu.


Reklama

Až budou astronomové nějaké jiné civilizace za miliardy let pozorovat bílého trpaslíka, v něhož se promění vyhořelé Slunce, nejspíš si všimnou stop, jaké na bývalém Slunci zanechají naši plynní obři – Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Ukázal to nedávný výzkum, podle něhož má řada bílých trpaslíků v okolním vesmíru na sobě patrné pozůstatky vypařených planet.

Matthias Schreiber z chilské University of Valparaíso a jeho kolegové připomínají, že Slunce se na bílého trpaslíka změní asi za 8 miliard let. Nově vzniklý bílý trpaslík bude velmi žhavý a bude po několik milionů let skrápět pozůstatky Sluneční soustavy extrémním UV zářením, přibližně milionkrát silnějším než dnes.

Žhavé mladí bílého trpaslíka

Během umírání Slunce budou nejspíš zničeny všechny kamenné planety, včetně Země. Osud plynných obrů, kteří dnes obíhají Slunce ve větší vzdálenosti, je ale zatím nejasný. Schreiberův tým je přesvědčen, že v ničivé záři mladého bílého trpaslíka se plynní obři budou vypařovat stejně intenzivně, jako kdyby obíhaly v těsné blízkosti běžné hvězdy. Platí to dokonce i pro plynné obry, které jsou od mladého bílého trpaslíka dál, nežli Pluto od dnešního Slunce.

TIP: Přistižena při činu: Hvězda smrti hodující na blízké planetce

Badatelé také spočítali, jak by takový mladý a žhavý bílý trpaslík měl vypadat, pokud pohltí materiál, který svým devastujícím UV zářením odpaří z plynných obrů. Ukázalo se, že stopy po „ušpinění“ materiálem opékaných plynných obrů vykazuje asi jedna třetina známých bílých trpaslíků. Až se za miliardy let Slunce stane bílým trpaslíkem, bude to nejspíš stejné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: ESO/M. Kornmesser

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907