Co se stane se stopami života na Marsu v místě, kam dopadne meteorit?

16.08.2016 - Stanislav Mihulka

Chceme-li hledat život na Marsu, krátery po meteoritech možná nejsou tím nejlepším místem pro hledání


Reklama

Je na Marsu život? Anebo tam alespoň byl? Pro odpověď na tuto otázku je třeba si dobře vybrat místa, kde budeme život na Marsu hledat. Za atraktivní z tohoto pohledu bývají považovány především krátery po meteoritech. Vědci Královské univerzity v Londýně a Edinburské univerzity nyní ve své studii experimentálně ověřili, co se po dopadu meteoritu vlastně děje.

Badatelé během svého výzkumu simulovali dopad desetimetrového meteoritu a sledovali, jaké organické sloučeniny mohou takovou událost přežít. V experimentech vyšlo najevo, že dlouhé řetězce uhlovodíků, které jsou typické pro biologickou hmotu mikrobů nebo třeba řas, v okolí místa dopadu meteoritu nevydrží. Jako relativně odolná se ukázala organická hmota s aromatickými uhlovodíky, typickými pro degradovanou organickou hmotu nebo pro organickou hmotu nebiologického původu, jakou nacházíme přímo v meteoritech.

TIP: Mars měl v minulosti dostatek vody, aby pokryla celý jeho povrch

V kráterech po dopadu meteoritů na Marsu tedy můžeme čekat spíše nezajímavou degradovanou nebo nebiologickou organickou hmotu. Doklady živých organismů bychom měli na Marsu hledat spíše někde jinde.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Scientific Records

  • Zdroj fotografií: ESA / DLR I FU Berlin

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907