Co všechno lze vyčíst ze spektra hvězdy?

12.12.2020 - Michal Švanda


Reklama

Astronomie a astrofyzika patří mezi typické „remote-sensing“ disciplíny, tedy takové, v nichž se odehrává výzkum na dálku. Extrémní případ představují právě hvězdy, které leží tak daleko, že je až na pár výjimek i v těch největších dalekohledech spatříme pouze jako jasné body. O to důkladněji bylo třeba vyvinout metody využívající rozlišení hvězdného kotoučku v doméně energie, tzn. rozkladu celkového záření stálice do podrobného spektra podle frekvence či vlnové délky

TIP: Jak poznáme, z čeho se skládají vzdálené hvězdy?

Nejvýznamnější útvary ve spektru tvoří spektrální čáry, z jejichž charakteru lze vyčíst indicie pro neuvěřitelné množství základních parametrů hvězdy. Ze spektra nebo jejich sekvence je tak možné odhadnout hmotnost stálice, její vývojové stadium, a tudíž věk i povrchovou teplotu. Můžeme změřit rychlost rotace, posoudit, zda hvězdu obklopuje obálka hvězdného větru, jestli jsou na jejím povrchu magnetická pole a zda formují útvary podobné slunečním skvrnám. Zjistíme, je-li obálka vzdálené stálice konvektivní. Lze se přesvědčit, jestli se jedná o hvězdu osamocenou, nebo má jednoho či víc hvězdných nebo planetárních průvodců. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Magdaléna Francouzská, známá také jako Magdaléna z Valois, se snoubencem Ladislavem Pohrobkem.

Historie

Terej bílý obývá převážně pobřežní vody severního Atlantiku a Tichého oceánu. Pro nás je jedním z nejlepších míst, kde jej můžeme pozorovat, malý německý ostrov Helgoland v Severním moři.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907