Co všechno lze vyčíst ze spektra hvězdy?

12.12.2020 - Michal Švanda


Reklama

Astronomie a astrofyzika patří mezi typické „remote-sensing“ disciplíny, tedy takové, v nichž se odehrává výzkum na dálku. Extrémní případ představují právě hvězdy, které leží tak daleko, že je až na pár výjimek i v těch největších dalekohledech spatříme pouze jako jasné body. O to důkladněji bylo třeba vyvinout metody využívající rozlišení hvězdného kotoučku v doméně energie, tzn. rozkladu celkového záření stálice do podrobného spektra podle frekvence či vlnové délky

TIP: Jak poznáme, z čeho se skládají vzdálené hvězdy?

Nejvýznamnější útvary ve spektru tvoří spektrální čáry, z jejichž charakteru lze vyčíst indicie pro neuvěřitelné množství základních parametrů hvězdy. Ze spektra nebo jejich sekvence je tak možné odhadnout hmotnost stálice, její vývojové stadium, a tudíž věk i povrchovou teplotu. Můžeme změřit rychlost rotace, posoudit, zda hvězdu obklopuje obálka hvězdného větru, jestli jsou na jejím povrchu magnetická pole a zda formují útvary podobné slunečním skvrnám. Zjistíme, je-li obálka vzdálené stálice konvektivní. Lze se přesvědčit, jestli se jedná o hvězdu osamocenou, nebo má jednoho či víc hvězdných nebo planetárních průvodců. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907