Československá vojenská vyznamenání (5): Vojenská pamětní medaile

Jako památka na službu v zahraničních jenotkách za druhé světové války sloužila Československá vojenská pamětní medaile

05.06.2016 - Josef TurekDne 15. října 1943 byla v Londýně exilovou vládou založena Československá vojenská pamětní medaile (nazývaná též jako Pamětní medaile československé armády v zahraničí) jako upomínka na bojiště, kterými čs. vojáci prošli.  

Československá vojenská pamětní medaile 

Výtvarný návrh medaile je opět prací firmy Spink & Son Ltd. London a vznikl za spolupráce s příslušníky čs. armády ve Velké Británii. Medaile byla založena usnesením vlády „Československé republiky pro příslušníky československé armády v zahraničí na památku služby v československé armádě v zahraničí“.


Historie Československých vojenských vyznamenání (1940-1945)


Průměr medaile je asi 37 mm a je na averzu tvořena věncem lipových listů, který je v dolní polovině třířadý a v horní polovině dvouřadý, spoj lipového věnce je překryt šesti řadami vavřínových listů. Na věnec je položen meč hrotem dolů, čepel meče je v šířce věnce překryta malým stříbrným lvem ze státního znaku. Reverz je plochý, doplněný v horní části opisem: ČESKOSLOVENSKÁ ARMÁDA V ZAHRANIČÍ a ve spodní dvouřádkovým vročením do let 1939/1945.

Stuha medaile je 38 mm široká, cihlově červená se dvěma černými 5 mm širokými pruhy, které jsou položeny 5 mm od okraje stuhy. Na stuhu se umisťují obdélníkové štítky se zeměpisným označením místa nasazení nositele medaile: FRANCIE, VELKÁ BRITÁNIE, STŘEDNÍ VÝCHOD a SSSR, na stužce jsou štítky v miniatuře se zkratkou: F, VB, SV a SSSR. Opět existují celkem tři vydání: londýnské a dvě pražská, lišící se drobnými detaily. 

  • Zdroj textu

    VálkaREVUE září 2015

  • Zdroj fotografií

    sbírka VHÚ Praha


Další články v sekci