Čtvrtina obyvatel světa trpí nedostatkem pohybu: Kde žijí největší lenoši?

07.09.2018 - Stanislav Mihulka


Reklama

Ve kterých zemích jsou lidé lenošní? A kde to naopak hýří fyzickou aktivitou? Odpověď přináší nová rozsáhlá odborná studie Světové zdravotnické organizace. Vědci do ní zahrnuli výsledky 358 samostatných studií, mapujících celkem 1,9 milionu lidí ze 168 zemí světa. Sběr dat zahrnoval změny mezi lety 2001 až 2016. S ohledem na rozsah studie a množství vyhodnocených dat lze podle vědců hovořit o globálním reprezentativním vzorku.

Výzkum zjišťoval, kolik lidí se v které zemi dostatečně hýbe. Aktivní jsou podle této studie lidé, kteří se věnují alespoň 75 minutám velmi intenzivní aktivity týdně, nebo 150 minutám středně intenzivní aktivity týdně. Případně ekvivalentní kombinace obou sledovaných možností.

TIP: Pohyb pro duševní zdraví: Aerobní cvičení pomáhá proti schizofrenii

Výsledky ukazují, že asi čtvrtina lidí na Zemi, přibližně 1,6 miliardy obyvatel, nemá dostatečný pohyb. Nejhůře hodnocenými jsou obyvatelé Kuvajtu, kde podle WHO trpí nedostatkem pohybu neuvěřitelných 67 procent lidí. Na dalších místech pomyslného žebříčku lenochů se umístila Americká Samoa s 53,4 procenty a Saúdská Arábie s 53 procenty. Naopak země s nejaktivnějšími lidmi se nacházejí v Africe. Nejlépe je na tom Uganda s pouhými 5,5 procenty lenochů, následovaná Mosambikem (5,6 procent) a Lesothem (6,3 procent). Ve střední a východní Evropě jsou nejaktivnějšími obyvatelé Moldavska (11,5 %) a nejhůře dopadli obyvatelé Srbska (39,5 %). Výsledky z České republiky studie nezahrnovala. 

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opravený člun Stødig se do svého důchodu ještě nechystá.

Zajímavosti

Chamtivá markýza Marie Margareta Brinvilliers (vlevo) a Kateřina Deshayesová přezdívaná „La Voisin“.

Historie

<h3>Relikt z pravěku</h3><p>Ostrorepi jsou označováni jako živoucí fosilie a při pohledu na ně se není čemu divit. Jejich vyhynulí příbuzní, kyjnožci, dorůstali až tří metrů. Dnešní ostrorepi se (naštěstí) spokojí s šedesáti centimetry – největším druhem je ostrorep americký, menší zástupce pak najdete na indickém a japonském pobřeží.&nbsp;</p>

Zajímavosti

Vizualizace rychle rotující hvězdy J040643.

Vesmír

Oblíbený domácí mazlíček a nejrozšířenější poddruh želvy nádherné má dnes v Evropě „červenou“. A díky červeným skvrnám za očima ho také bezpečně poznáte.

Příroda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907