S velkou pravděpodobností zcela nový druh chobotnice připomíná svým vzhledem přátelského ducha Caspera
Michael Vecchione ze Smithsonovského institutu s podmořským plavidlem odebíral vzorky dna poblíž ostrova Necker v Havajském souostroví. V hloubce 4 290 metrů pod hladinou moře narazil na přízračného tvora, jakého ještě nikdy neviděl.
Byla to chobotnice, podobná těm, co žijí v mělkých vodách. Velmi pravděpodobně jde o úplně nový druh. Na první pohled zaujme svým světlým, až strašidelným zbarvením, díky němuž se jí přezdívá Casper, podle známého animovaného ducha.
Hlavonožci obvykle mají pigmentové buňky zvané chromatofory, které vytvářejí jejich zbarvení. Přízračný Casperův vzhled je pro chobotnice výjimečný. Jak je vidět, moře je stále ještě plné překvapení.
NewScientist
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)