Čtyřnohý robot ANYmal dostal kola a bude doručovat zásilky ve městech

07.12.2021 - Stanislav Mihulka

Do městských ulic by mohl brzy vyrazit pozoruhodný robotický doručovatel ANYmal. Robot umí kráčet po nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.

<p>Robot ANYmal může kráčet po čtyřech nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.</p>

Robot ANYmal může kráčet po čtyřech nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.


Reklama

Švýcarští inženýři Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETH Zürich) a společnosti Swiss-Mile již několik let vyvíjejí pozoruhodného kráčejícího čtyřnohého robota ANYmal. Nově vývojáři každou ze čtyř nohou tohoto robota opatřili kolem. ANYmal díky nim dokáže překonávat komplikované překážky i balancovat na zadních. V dohledné době by mohl doručovat zakázky ve městech.

Když je to nutné, ANYmal může kráčet po nohou a mít kola v zajištěné poloze. Při pohybu po ploše ale robot lépe využije jízdu na kolech. Je to rychlejší a méně energeticky náročné. S koly se ANYmal může pohybovat rychlostí až 22 kilometrů za hodinu. Robot je rovněž vybavený řadou systémů, které mu umožňují autonomní pohyb v komplikovaném městském prostředí. Má k dispozici GPS, LIDAR i kamery.

TIP: Tesla chce příští rok představit prototyp humanoidního robota

Třešničkou na dortu je možnost balancování a pohybu na zadních kolech. Robot při tom neustále v reálném čase analyzuje a vyhodnocuje data všech 16 motorů, které používá k pohybu končetin i kol. Proč by se ale měl robot jako ANYmal pohybovat „po zadních“? Marko Bjelonic z týmu tvůrců vysvětluje, že by to robot měl využít například při setkání s klientem, od něhož převezme zásilku a uloží si ji do nákladního prostoru. Pak se vydá na cestu na všech čtyřech kolech. Na trhu by se tito roboti měli objevit příští rok, jejich pořizovací cena zatím nebyla upřesněna.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907