Čtyřnohý robot ANYmal dostal kola a bude doručovat zásilky ve městech

07.12.2021 - Stanislav Mihulka

Do městských ulic by mohl brzy vyrazit pozoruhodný robotický doručovatel ANYmal. Robot umí kráčet po nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.

<p>Robot ANYmal může kráčet po čtyřech nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.</p>

Robot ANYmal může kráčet po čtyřech nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.


Reklama

Švýcarští inženýři Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETH Zürich) a společnosti Swiss-Mile již několik let vyvíjejí pozoruhodného kráčejícího čtyřnohého robota ANYmal. Nově vývojáři každou ze čtyř nohou tohoto robota opatřili kolem. ANYmal díky nim dokáže překonávat komplikované překážky i balancovat na zadních. V dohledné době by mohl doručovat zakázky ve městech.

Když je to nutné, ANYmal může kráčet po nohou a mít kola v zajištěné poloze. Při pohybu po ploše ale robot lépe využije jízdu na kolech. Je to rychlejší a méně energeticky náročné. S koly se ANYmal může pohybovat rychlostí až 22 kilometrů za hodinu. Robot je rovněž vybavený řadou systémů, které mu umožňují autonomní pohyb v komplikovaném městském prostředí. Má k dispozici GPS, LIDAR i kamery.

TIP: Tesla chce příští rok představit prototyp humanoidního robota

Třešničkou na dortu je možnost balancování a pohybu na zadních kolech. Robot při tom neustále v reálném čase analyzuje a vyhodnocuje data všech 16 motorů, které používá k pohybu končetin i kol. Proč by se ale měl robot jako ANYmal pohybovat „po zadních“? Marko Bjelonic z týmu tvůrců vysvětluje, že by to robot měl využít například při setkání s klientem, od něhož převezme zásilku a uloží si ji do nákladního prostoru. Pak se vydá na cestu na všech čtyřech kolech. Na trhu by se tito roboti měli objevit příští rok, jejich pořizovací cena zatím nebyla upřesněna.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907