Další rána pro Bigfoota: Podle nové studie jde ve skutečnosti o medvěda

01.02.2023 - Stanislav Mihulka

Podle nové studie je naprostá většina seriózních pozorování mýtického Bigfoota ve skutečnosti jen setkání s medvědem baribalem.

<p>Statistiky ukazují, že na každých 900 baribalů ve státě USA či provincii Kanady připadá jedno pozorování Bigfoota. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Statistiky ukazují, že na každých 900 baribalů ve státě USA či provincii Kanady připadá jedno pozorování Bigfoota. (foto: Shutterstock)


Reklama

Bigfoot – tajemné stvoření, jehož existenci dokazují jen rozmazané fotografie – představuje nedílnou součást amerického folkloru. Lidé po něm usilovně pátrají mnoho let a leckdy ho i „nacházejí“. Jedním z lovců tohoto samotářského hominida, kterému severoameričtí indiáni přezdívají seskveč (sasquatch), je i datový analytik společnosti Pinney Associates Floe Foxon.

Foxon nedávno zpracoval analýzu pozorování Bigfoota ve Spojených státech a v Kanadě. Použil přitom pozorování zaznamenaná organizací s výmluvným názvem Bigfoot Field Researchers Organization. Závěry jeho bádání budou nejspíš pro fanoušky tohoto mýtického tvora zklamáním podle datového analytika mají pozorování Bigfoota zcela běžná a racionální vysvětlení.

Statistika Bigfoota

Prozatím nerecenzovaná a nepublikovaná analýza ukázala, že hlášení o pozorování Bigfoota velmi úzce souvisejí s výskytem medvědů baribalů (Ursus americanus). Floe Foxon to dokonce vyjádřil číslem – podle něj na každých 900 baribalů v daném státě či provincii připadá přibližně jedno pozorování Bigfoota.

Vyprávění o Bigfootovi sahají minimálně do 19. století a jeho pozorování jsou až překvapivě častá (stranou ponechme různou důvěryhodnost takových pozorování). Pokud by v Severní America opravdu žila populace neznámých velkých tvorů, které lidé tak často pozorují, bylo by téměř nemožné, aby se vyhnuli objevení. I to ale zapadá do legend o Bigfootovi, které těmto tvorům připisují takřka nadpřirozenou schopnost skrývat se.

TIP: Další bublina splaskla: Kosti yettiho jsou podle analýzy DNA medvědí

Medvěd baribal je už dlouho mezi podezřelými, pokud jde o pravou identitu Bigfoota. Doposud ale scházela podobná analýza, přímo spojující pozorování Bigfoota s výskytem těchto medvědů.

Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že naprostá většina seriózních pozorování Bigfoota jsou opravdu setkání s medvědem baribalem. Tím spíš, že baribalové se občas staví na zadní a někdy se tak i pohybují, takže mohou vypadat jako obří opice,vysvětluje datový analytik Floe Foxon.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907