Kalifornské medvědy baribaly sužuje záhadná choroba: Jsou příliš přátelští

01.04.2021 - Stanislav Mihulka

Chorobně přátelští baribalové trpí zánětem mozku, hubnou a záhy umírají. Příčina jejich neobvyklého chování není známá

<p>Nakažení baribalové jsou nejprve přátelští, pak se jejich chování mění na letargické. Mají divné držení hlavy, třesou se, divně chodí a dramaticky hubnou. </p>

Nakažení baribalové jsou nejprve přátelští, pak se jejich chování mění na letargické. Mají divné držení hlavy, třesou se, divně chodí a dramaticky hubnou. 


Reklama

Kalifornští medvědi baribalové (Ursus americanus) mají velký problém. Když se někteří z nich setkají s člověkem, nebojí se a jsou vůči němu přátelští. Nezní to moc děsivě, ale baribalové by se tak rozhodně chovat neměli. Jsou to samotářští medvědi, kteří sami od sebe příliš neútočí, ale nemají problém se poprat s jinými velkými predátory, člověka nevyjímaje. Baribalové jsou sice nejmenší ze severoamerických medvědů, i tak mají ale na svém kontě desítky mrtvých a mnoho zraněných.

S kalifornskými baribaly zkrátka není něco v pořádku. Vše nasvědčuje tomu, že mezi nimi řádí doposud neznámá neurologická choroba, která napadá jejich mozek. Nakažení baribalové jsou nejprve přátelští, pak se jejich chování mění na letargické. Mají divné držení hlavy, třesou se, divně chodí a dramaticky hubnou. Jejich vyhlídky jsou velmi špatné. V poslední době se takové případy objevují stále častěji.

Příčina stále nejasná

Pokud jde o příčinu „chorobného přátelství“ baribalů, odborníci jsou stále bezradní. Pitvy uhynulých baribalů a jejich snímky na výpočetní tomografii ukazují, že medvědi trpí encefalitidou, tedy zánětem mozku, jaký bývá projevem nějaké infekce. U těchto medvědů objevili celkem pět různých a doposud neznámých virů z pěti různých čeledí. Není ale jasné, zda jde o původce problému nebo třeba jen doprovodné infekce.

TIP: CDC varuje: Polovinu států USA zachvátila „zombie epidemie“ jelenů

Symptomy „chorobného přátelství“ baribalů v některých ohledech připomínají „zombie chorobu" – chronické chřadnutí jelenovitých. Tato choroba se značně rozšířila v severní Americe a vede ke změnám chování postižených zvířat, ztrátě tělesné hmotnosti a nakonec, prakticky ve všech případech, ke smrti. I v tomto případě není příčina nemoci jasná. V podezření jsou priony, tedy „špatně“ složené proteiny, ve hře jsou ale i jiné možnosti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907