Kalifornské medvědy baribaly sužuje záhadná choroba: Jsou příliš přátelští

Chorobně přátelští baribalové trpí zánětem mozku, hubnou a záhy umírají. Příčina jejich neobvyklého chování není známá

01.04.2021 - Stanislav MihulkaKalifornští medvědi baribalové (Ursus americanus) mají velký problém. Když se někteří z nich setkají s člověkem, nebojí se a jsou vůči němu přátelští. Nezní to moc děsivě, ale baribalové by se tak rozhodně chovat neměli. Jsou to samotářští medvědi, kteří sami od sebe příliš neútočí, ale nemají problém se poprat s jinými velkými predátory, člověka nevyjímaje. Baribalové jsou sice nejmenší ze severoamerických medvědů, i tak mají ale na svém kontě desítky mrtvých a mnoho zraněných.

S kalifornskými baribaly zkrátka není něco v pořádku. Vše nasvědčuje tomu, že mezi nimi řádí doposud neznámá neurologická choroba, která napadá jejich mozek. Nakažení baribalové jsou nejprve přátelští, pak se jejich chování mění na letargické. Mají divné držení hlavy, třesou se, divně chodí a dramaticky hubnou. Jejich vyhlídky jsou velmi špatné. V poslední době se takové případy objevují stále častěji.

Příčina stále nejasná

Pokud jde o příčinu „chorobného přátelství“ baribalů, odborníci jsou stále bezradní. Pitvy uhynulých baribalů a jejich snímky na výpočetní tomografii ukazují, že medvědi trpí encefalitidou, tedy zánětem mozku, jaký bývá projevem nějaké infekce. U těchto medvědů objevili celkem pět různých a doposud neznámých virů z pěti různých čeledí. Není ale jasné, zda jde o původce problému nebo třeba jen doprovodné infekce.

TIP: CDC varuje: Polovinu států USA zachvátila „zombie epidemie“ jelenů

Symptomy „chorobného přátelství“ baribalů v některých ohledech připomínají „zombie chorobu" – chronické chřadnutí jelenovitých. Tato choroba se značně rozšířila v severní Americe a vede ke změnám chování postižených zvířat, ztrátě tělesné hmotnosti a nakonec, prakticky ve všech případech, ke smrti. I v tomto případě není příčina nemoci jasná. V podezření jsou priony, tedy „špatně“ složené proteiny, ve hře jsou ale i jiné možnosti.


Další články v sekci