Kalifornské medvědy baribaly sužuje záhadná choroba: Jsou příliš přátelští

01.04.2021 - Stanislav Mihulka

Chorobně přátelští baribalové trpí zánětem mozku, hubnou a záhy umírají. Příčina jejich neobvyklého chování není známá

<p>Nakažení baribalové jsou nejprve přátelští, pak se jejich chování mění na letargické. Mají divné držení hlavy, třesou se, divně chodí a dramaticky hubnou. </p>

Nakažení baribalové jsou nejprve přátelští, pak se jejich chování mění na letargické. Mají divné držení hlavy, třesou se, divně chodí a dramaticky hubnou. 


Reklama

Kalifornští medvědi baribalové (Ursus americanus) mají velký problém. Když se někteří z nich setkají s člověkem, nebojí se a jsou vůči němu přátelští. Nezní to moc děsivě, ale baribalové by se tak rozhodně chovat neměli. Jsou to samotářští medvědi, kteří sami od sebe příliš neútočí, ale nemají problém se poprat s jinými velkými predátory, člověka nevyjímaje. Baribalové jsou sice nejmenší ze severoamerických medvědů, i tak mají ale na svém kontě desítky mrtvých a mnoho zraněných.

S kalifornskými baribaly zkrátka není něco v pořádku. Vše nasvědčuje tomu, že mezi nimi řádí doposud neznámá neurologická choroba, která napadá jejich mozek. Nakažení baribalové jsou nejprve přátelští, pak se jejich chování mění na letargické. Mají divné držení hlavy, třesou se, divně chodí a dramaticky hubnou. Jejich vyhlídky jsou velmi špatné. V poslední době se takové případy objevují stále častěji.

Příčina stále nejasná

Pokud jde o příčinu „chorobného přátelství“ baribalů, odborníci jsou stále bezradní. Pitvy uhynulých baribalů a jejich snímky na výpočetní tomografii ukazují, že medvědi trpí encefalitidou, tedy zánětem mozku, jaký bývá projevem nějaké infekce. U těchto medvědů objevili celkem pět různých a doposud neznámých virů z pěti různých čeledí. Není ale jasné, zda jde o původce problému nebo třeba jen doprovodné infekce.

TIP: CDC varuje: Polovinu států USA zachvátila „zombie epidemie“ jelenů

Symptomy „chorobného přátelství“ baribalů v některých ohledech připomínají „zombie chorobu" – chronické chřadnutí jelenovitých. Tato choroba se značně rozšířila v severní Americe a vede ke změnám chování postižených zvířat, ztrátě tělesné hmotnosti a nakonec, prakticky ve všech případech, ke smrti. I v tomto případě není příčina nemoci jasná. V podezření jsou priony, tedy „špatně“ složené proteiny, ve hře jsou ale i jiné možnosti.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907