Dánsko jako první vybuduje umělý ostrov s centrálou větrné elektrárny

11.02.2021 - Stanislav Mihulka

Dánská větrná farma v Severním moři bude mít vlastní nový ostrov pro distribuci „větrné“ elektřiny…

<p>Ostrovní centrála větrné elektrárny u pobřeží Dánska.</p>

Ostrovní centrála větrné elektrárny u pobřeží Dánska.


Reklama

Umělé ostrovy již ve světě existují na řadě míst. Slouží k podpoře turistického ruchu, ochraně přírodních druhů nebo třeba jen k rozšiřování obyvatelné plochy. Dánsko ale zamýšlí vybudovat umělý ostrov nového typu, jaký tu ještě nebyl. Jako první na světě vytvoří ostrovní centrálu pro rozsáhlou větrnou farmu, která bude „sklízet“ vítr v Severním moři. 

Jak se sklízí vítr

Umělý ostrov obdélníkového tvaru o rozloze nejméně 120 tisíc metrů čtverečních vyroste v moři asi 80 kilometrů od pobřeží Jutského poloostrova. Ze tří stran bude chráněný zdí proti vlnám, čtvrtá strana bude sloužit jako přístav. Na projektu se budou podílet státní i soukromé společnosti. Dánský stát by měl vlastnit většinový podíl umělého ostrova s centrálou větrné farmy, ale zapojení soukromých firem bude klíčové, kvůli jejich efektivitě a inovacím.

TIP: Rozsáhlé větrné farmy v severním Atlantiku by stačily pro celou Zemi

Dánsko hodlá do roku 2050 ukončit těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři a už nechce udělovat žádné další licence na těžbu. Proto se snaží nahrazovat fosilní zdroje energie „zelenými“ alternativami. Součástí těchto snah je i zmíněný projekt umělého ostrova.

Ten má zároveň fungovat jako centrála pro distribuci „větrné“ energie ze stovek větrných turbín, které budou umístěné v moři kolem ostrova. Stavba ostrova by měla být zahájená v roce 2026 a měla by trvat zhruba 5 let. Až bude umělý ostrov s větrnou farmou kompletní, měl by dodávat energii pro 10 milionů evropských domácností v zemích kolem Severního moře.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907