Dánsko jako první vybuduje umělý ostrov s centrálou větrné elektrárny

11.02.2021 - Stanislav Mihulka

Dánská větrná farma v Severním moři bude mít vlastní nový ostrov pro distribuci „větrné“ elektřiny…

<p>Ostrovní centrála větrné elektrárny u pobřeží Dánska.</p>

Ostrovní centrála větrné elektrárny u pobřeží Dánska.


Reklama

Umělé ostrovy již ve světě existují na řadě míst. Slouží k podpoře turistického ruchu, ochraně přírodních druhů nebo třeba jen k rozšiřování obyvatelné plochy. Dánsko ale zamýšlí vybudovat umělý ostrov nového typu, jaký tu ještě nebyl. Jako první na světě vytvoří ostrovní centrálu pro rozsáhlou větrnou farmu, která bude „sklízet“ vítr v Severním moři. 

Jak se sklízí vítr

Umělý ostrov obdélníkového tvaru o rozloze nejméně 120 tisíc metrů čtverečních vyroste v moři asi 80 kilometrů od pobřeží Jutského poloostrova. Ze tří stran bude chráněný zdí proti vlnám, čtvrtá strana bude sloužit jako přístav. Na projektu se budou podílet státní i soukromé společnosti. Dánský stát by měl vlastnit většinový podíl umělého ostrova s centrálou větrné farmy, ale zapojení soukromých firem bude klíčové, kvůli jejich efektivitě a inovacím.

TIP: Rozsáhlé větrné farmy v severním Atlantiku by stačily pro celou Zemi

Dánsko hodlá do roku 2050 ukončit těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři a už nechce udělovat žádné další licence na těžbu. Proto se snaží nahrazovat fosilní zdroje energie „zelenými“ alternativami. Součástí těchto snah je i zmíněný projekt umělého ostrova.

Ten má zároveň fungovat jako centrála pro distribuci „větrné“ energie ze stovek větrných turbín, které budou umístěné v moři kolem ostrova. Stavba ostrova by měla být zahájená v roce 2026 a měla by trvat zhruba 5 let. Až bude umělý ostrov s větrnou farmou kompletní, měl by dodávat energii pro 10 milionů evropských domácností v zemích kolem Severního moře.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907