Dánsko jako první vybuduje umělý ostrov s centrálou větrné elektrárny

11.02.2021 - Stanislav Mihulka

Dánská větrná farma v Severním moři bude mít vlastní nový ostrov pro distribuci „větrné“ elektřiny…

<p>Ostrovní centrála větrné elektrárny u pobřeží Dánska.</p>

Ostrovní centrála větrné elektrárny u pobřeží Dánska.


Reklama

Umělé ostrovy již ve světě existují na řadě míst. Slouží k podpoře turistického ruchu, ochraně přírodních druhů nebo třeba jen k rozšiřování obyvatelné plochy. Dánsko ale zamýšlí vybudovat umělý ostrov nového typu, jaký tu ještě nebyl. Jako první na světě vytvoří ostrovní centrálu pro rozsáhlou větrnou farmu, která bude „sklízet“ vítr v Severním moři. 

Jak se sklízí vítr

Umělý ostrov obdélníkového tvaru o rozloze nejméně 120 tisíc metrů čtverečních vyroste v moři asi 80 kilometrů od pobřeží Jutského poloostrova. Ze tří stran bude chráněný zdí proti vlnám, čtvrtá strana bude sloužit jako přístav. Na projektu se budou podílet státní i soukromé společnosti. Dánský stát by měl vlastnit většinový podíl umělého ostrova s centrálou větrné farmy, ale zapojení soukromých firem bude klíčové, kvůli jejich efektivitě a inovacím.

TIP: Rozsáhlé větrné farmy v severním Atlantiku by stačily pro celou Zemi

Dánsko hodlá do roku 2050 ukončit těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři a už nechce udělovat žádné další licence na těžbu. Proto se snaží nahrazovat fosilní zdroje energie „zelenými“ alternativami. Součástí těchto snah je i zmíněný projekt umělého ostrova.

Ten má zároveň fungovat jako centrála pro distribuci „větrné“ energie ze stovek větrných turbín, které budou umístěné v moři kolem ostrova. Stavba ostrova by měla být zahájená v roce 2026 a měla by trvat zhruba 5 let. Až bude umělý ostrov s větrnou farmou kompletní, měl by dodávat energii pro 10 milionů evropských domácností v zemích kolem Severního moře.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907