Dary z vosku a skla: České svíčky slaví úspěchy po celém světě

Vladimíra Fremuthová pověsila na hřebík nezáživné zaměstnání v korporátní firmě a splnila si sen plný vůní a designu. Chtěla pracovat rukama a něco tvořit, proto se rozhodla, že se pustí do výroby vlastních svíček. A dnes mají její produkty doma třeba i princ Harry či první dáma Francie
Říká se, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Vladimíra Fremuthová se však zmíněným heslem neřídí: Už deset let se jí daří vnášet do domovů vůně, barvy a unikátní světlo. „Když tu vůni ucítíte poprvé, jde o tak silný vjem, že ji nikdy nezapomenete,“ popisuje. Měla sen a rozhodla se, že si ho splní. „Přála jsem si vyrábět něco rukama, protože mě to baví a naplňuje. Svíčky nebyly úplně první volba, ale věděla jsem, že chci pracovat s českým sklem,“ vrací se ke svým podnikatelským začátkům.

Co kus, to originál

Spojení svíčky a českého skla se ukázalo jako geniální tah – umění českých sklářů znamená ve světě pojem. Najít firmu ochotnou ke spolupráci se ovšem zpočátku zdálo jako nadlidský výkon. „Před deseti lety, když jsem začínala, nebyly sklárny na podobný druh zakázky připravené, neměly marketingové oddělení ani vzorkovny. Někde mě dokonce od podnikání zrazovali,“ vzpomíná Vladimíra Fremuthová dnes už s úsměvem. 

Vše se změnilo v Kamenickém Šenově, kde funguje jedna z nejstarších skláren u nás. „Paní Vladimíra si vybrala jednoduchý tvar a základní optiku, aby vynikla i svíčka,“ přibližuje mistr sklář Milan Vacek.

TIP: Život za tekutým sklem: Díla Achillease Sdoukose bourají zažité hranice

Svíčky si podnikatelka navrhuje sama a dává si záležet na každém detailu. Jedinečná ruční práce probíhá doslova v rukavičkách a každý kus představuje originál. „Svíčka se skládá ze dvou komponentů – parmeface a skla jako takového. Smíchá se vosk, který se nejprve nechá rozlít při určité teplotě a přitom se obohatí o parfemaci. Po určité době tuhnutí následuje ruční centrování knotu,“ popisuje majitelka firmy. 

Svíčka pro prince

Před deseti lety Vladimíra netušila, kam až ji její nápad dovede. Když opustila korporátní zaměstnání, neměla žádné byznysové plány, ale šla do všeho srdcem. O výsledek se tak dnes zajímají světové hotely, vídeňská filharmonie, a dokonce britská královská rodina: „Svíčky se dostaly do Buckinghamského paláce na svatbu prince Harryho a Meghan, novomanželé obdrželi jako součást dárkové kolekce výrobky s názvem Libertine Spirit a Shadow Dance,“ líčí hrdě úspěšná Češka. „Nejvíc mě těší, že moje svíčky dokážou dělat lidem radost a provonět jim domovy. Zákazníci si je kupují pro sebe nebo jako dárek,“ uzavírá.


Další články v sekci