Deset kilometrů na zemí: Jak by vypadal pád z letícího letadla?

04.10.2022 - Barbora Jelínková

Jak by vypadal pád z letícího letadla z výšky deseti kilometrů? Člověk by bez vybavení pravděpodobně upadl do bezvědomí zhruba do 30 sekund


Reklama

Za běžných okolností je popsaná situace v podstatě nereálná, neboť jí brání fyzikální zákony i bezpečnostní opatření na palubě. Kromě toho, že se dveře před vzletem automaticky zamykají, znemožňuje jejich otevření silný podtlak. Pokud by tedy někdo z letadla skutečně vypadl, musela by být příčinou nehoda – například exploze, jež by vedla k pádu celého stroje.

Pasažéři se v takovém případě ocitnou v extrémních podmínkách: Tlak vzduchu 10 km nad zemským povrchem je přibližně čtyřikrát nižší než u hladiny moře, teplota se pohybuje okolo −50 °C, a navíc atmosféra v dané výšce obsahuje pouze necelých 6 % kyslíku oproti běžným 21 %. Trvá pak asi 30 sekund, než člověk v uvedeném prostředí ztratí vědomí.

TIP: Překvapivá statistika: Lze přežít přežít volný pád z letadla bez padáku?

Do hypotetického scénáře je třeba započítat i fakt, že by se tělo řítilo k zemi rychlostí zhruba 200 km/h, přičemž podobný pád dosud přežil jediný člověk v historii. Neuvěřitelné štěstí v neštěstí měla v lednu 1972 letuška Vesna Vulovičová, sloužící na palubě letounu jugoslávských aerolinií na trase mezi Stockholmem a Bělehradem, jenž se stal terčem teroristického útoku. Stroj se následkem výbuchu v zavazadlovém prostoru rozlomil a dopadl na území tehdejšího Československa u Srbské Kamenice nedaleko Děčína.

Vesnu přitom před jistou smrtí zachránil úhel nárazu a také kus trupu, který ji částečně zakryl a dopad zmírnil. Mladá žena utrpěla četná zranění, deset měsíců nemohla chodit a trvalo několik týdnů, než si na událost vůbec vzpomněla.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907