Děsí se pumy politiky? Neobvyklý výzkum si vzal na mušku chování kočkovitých šelem

30.11.2019 - Zuzana Teličková

Tak trochu jako výzkum, jenž by se mohl ucházet o přední místa při udílení Ig Nobelových cen působí studie zoologů Kalifornské univerzity, během níž vědci pumám v divočině přehrávali hlasy amerických politických komentátorů. Jedním ze závěrů výzkumů by mohlo být konstatování, že pumy americké nemohou politiku ani vystát

<p>Už od raného věku se puma americká učí, že hlas člověka znamená potenciální nebezpečí a tedy nutnost útěku</p>

Už od raného věku se puma americká učí, že hlas člověka znamená potenciální nebezpečí a tedy nutnost útěku


Reklama

Když pumy americké (Puma concolor) zaslechly v divočině „politické řeči“, téměř vždy se dávaly na okamžitý útěk. „Lidé na názor, že pumy se nás bojí víc, než my se bojíme jich, narážejí velmi často. Nikdo jej ale zatím vědecky neověřil,“ komentoval závěry jeden z autorů studie Chris Wilmers. „Když jdou lidé do hor, bojí se, že je napadne puma. Přitom se ale ukazuje, že pumy se dost bojí nás.“

Výzkumníci provedli celkem 29 experimentů, do nichž bylo zapojeno 17 různých pum amerických. V 83 % případů šelmy při zaslechnutí hlasů politických komentátorů Rushe Limbaugha a Rachel Maddowové utíkaly. A nejen to. Zvířata navíc velmi váhala, zda se vůbec mají ke své kořisti vrátit. „Zjistili jsme, že když pumy uslyšely lidské hlasy, ke své kořisti se vracely mnohem pomaleji a následně zkonzumovaly asi jen polovinu toho, co by pozřely, kdybychom je nevyrušili,“ popsal závěry další z účastníků výzkumu Justine Smith.

TIP: Puma americká: Přizpůsobivý univerzální skokan

Smith také s úsměvem poznamenal, že pokud je mu známo, jsou pumy nejen zcela apolitické, ale utíkají před jakýmikoli lidskými hlasy. Výkonná ředitelka nadace Mountain Lion Foundation Lynn Cullensová k tomu dodala, že výzkum snad nejen pomůže eliminovat strach lidí z pum, ale zároveň ukazuje cestu, jak zabránit pumám, aby se zatoulávaly do příměstských oblastí.

„Je racionální bát se zvířat, která vás mohou zranit,“ řekla. „Je ale důležité stavět tyhle obavy do správné perspektivy. Když se vydáte na podvečerní procházku do lesa se svým partnerem, je riziko, že vás napadne puma natolik nízké, že jej převáží zdravotní riziko v případě, že na tu procházku nepůjdete.“

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907