Dinosauři v očekávání: Jak dlouho se dinosauří mláďata líhla z vajec?

29.07.2022 - Barbora Jelínková

Zatímco u většiny ptáků se čas strávený ve vejci počítá na pouhé dny a týdny, v případě jiných vejcorodých může jít i o dlouhé měsíce. Jak dlouho se líhla z vajec mláďata dinosaurů?


Reklama

Všechny dosud popsané druhy dinosaurů se rozmnožovaly kladením vajec. Víme, že například dlouhokrcí sauropodi na nich seděli, zatímco třeba raptoři je ponechávali osudu. Paleontologové však na základě fosilních nálezů mohou jen těžko zjistit, jak dlouho vejce ležela v hnízdě, než se z nich vylíhli potomci. Tým pod vedením Gregoryho Ericksona z Floridské státní univerzity se nicméně rozhodl najít odpověď v případě ptakopánvého hypacrosaura a malého rohatého protoceratopse.

TIP: Paleontologové objevili v Číně fosilii dinosaura i s jeho hnízdem, vejci a embryi

Badatelé analyzovali růstové linie zbylé po zubech nevylíhnutých embryí a zjistili, že u prvního zmiňovaného rodu se mláďata drala na svět po uplynutí 5,8 měsíce, zatímco u druhého zhruba za poloviční dobu. Většina ostatních druhů se pravděpodobně líhla v obdobném časovém rozmezí, tedy v řádech měsíců – a právě tak dlouho trvá „dozrávání“ vajec u převážné části dnešních plazů. Naopak u ptáků, kteří se z dinosaurů vyvinuli, jde zpravidla jen o týdny.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907